"אוצרות בחומה" - מוזיאון אתנוגרפי בעכו העתיקה

אוצרות בחומה - מרכז מוזיאוני לאתנוגרפיה ופולקלור של עכו והגליל

כלי בית במוזיאון עכוהמוזיאון החדש שנפתח לקהל הרחב בתחילת חודש ספטמבר מציג את אורחות החיים בארץ ישראל מסוף ימי השלטון התורכי ועד שנותיה הראשונות של מדינת ישראל.

את הסיור במוזיאון "אוצרות החומה" בעכו העתיקה עשיתי עם כמה מידידי וכולם כאחד יצאו ממנו כשהם נפעמים ומתלהבים. זוהי חוויה המאפשרת לכל מבקר להיפגש עם מרקם החיים בגליל בתקופת השלטון העותמני, כולל בעלי המקצוע והמלאכות שהיו נהוגות באותם ימים, כלים וחפצים שהיו בשימוש, ריהוט ותלבושות של התקופה.

פריטי התצוגה שנאספו במשך שנים רבות על ידי האספנים דן הורטמן ומיכאל לוריא, ניתנים לצפייה במכלול חדרים, וכל נושא מוצג בחדר משלו. אפשר לראות כאן שחזור של חנויות בשוק, בית המרקחת של פעם, המקומות בהם ישבו בעלי האומנים, בהם פחח, סנדלר, חייט, נגר ואחרים.

מוזיאון "אוצרות בחומה" מצוי בפינה הצפון מזרחית של חומת עכו העתיקה. החומה נבנתה בראשיתה עלכלים מאימייל במוזיאון ידי המושל התורכי אחמד פשה אל ג'זאר לאחר נסיגת נפוליאון במלחמתו לכיבוש העיר והושלמה בתחילת המאה ה-19 על ידי יורשו סולימן פחה. גם כיום ניתן לראות עליה את הצריחים, חרכי הירי והתותחים ששימשו את מגני העיר נגד נפוליאון.

בבסיס החומה נחצבה מנהרה שאורכה 80 מטר וגובהה 10 מטרים. המנהרה שימשה למעבר חיילים והיא מחברת בין החפיר הפנימי לחפיר החיצוני של החומה. בתוך המנהרה הזאת הוקם המוזיאון. המבנה ההיסטורי משרה על המבקרים אווירה ייחודית המוסיפה להנאה משפע האוספים המוצגים בו. בחלקו המזרחי מצויה מעין חצר פנימית המאפשרת ישיבה למנוחה, או צפייה אל קו החוף הנחשף ממרומי החומה.

לצפייה בסרט וידיאו על מוזיאון "אוצרות בחומה"

"אוצרות בחומה"
עכו העתיקה
טל' 04-9911004
אזור הצפון
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי