תערוכת "איטליה-איברייקה" במוזיאון ארץ ישראל

בתערוכה מוצגות עבודות אמנות המשקפות יותר מאלפיים שנות מפגש בין התרבות האיטלקית לתרבות הישראלי

תיבה עתיקה מיהדות איטליהתערוכת "איטליה-איברייקה" מתקיימת ביוזמת המכון האיטלקי לתרבות בתל אביב ומרכזת הפרויקט במכון, סימונטה דה לה סטה, בחסות ממשלת איטליה.  

בתערוכה מוצגים למעלה מ-200 פריטים שהובאו לישראל מאיטליה, ארה"ב, בריטניה, שווייץ ופורטוגל וכן מאוספים פרטיים בצרפת בוותיקן בפירנצה ועוד.

התערוכה מייצגת את שורשיו העמוקים של הדו-קיום הממושך בין היהודים לאיטלקים כחלק ממיקומם הגיאוגראפי במרכז אגן הים התיכון. בין מאות עבודות האמנות המוצגות בתערוכה ניתן למצוא העתק ראש של דוד מעשה ידיו של הפסל מיכאנג'לו בואנארוטי שהובא מגלריה דל אקדמיה בפירנצה, ציור דיוקן של הצייר צ'לסו לאגאר מעשה ידיו של אמדיאו מודליאני, ציור של ארנסטו נתן, ראש העיר היהודי הראשון של רומא שצייר האמן גיאקומו באלה, חזית של סרקופג מעוטר באלות ניצחון ובמנורה מהמאה ה-3 לספירה שהובא ממוזיאון הלאומי ברומא, ציור מתקופת הרנסנס של מדונה עם תינוק מוקפת דיוקנאות של יהודים איטלקיים מכנסיית סנטה אנדריאה במנטובה, דף מהתלמוד הבבלי ששימש לכריכת מסמך נוטריוני בשנים 1553 – 1555, לוח זיכרון משיש עם טקסט בעברית, ערבית ויוונית שהובא מסיציליה, ואצטרולב עם כתובת עברית מהמאה ה-12. בפתיחת התערוכה שהתקיימה ב-4 בדצמבר 2007 השתתפה משלחת רמת דרג מאיטליה ופורסמו דברים שאמרו שר החוץ האיטלקי מהסימן דילמה וסגן ראש ממשלת איטליה ושר התרבות, פרנצ'סקו רוטלי שדיברו בזכות ההשפעה ההדדית של התרבות היהודית והאיטלקית והשפעתם של אינטלקטואלים יהודיים על התרבות באיטליה.

 

© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי