יוצרות ומקומות ביואב יהודה

לא צריך לרוץ רחוק כדי ליהנות בחורף מיום שטוף שמש. לפעמים הנופים, האמנות, הטעמים והניחוחות נמצאים במרחק שאינו עולה על 30 דקות נסיעה מן הבית וכל מה שצריך זאת רק החלטה להיכנס לרכב ולצאת לדרך.

אסתי לנדא

"נחליאלי" אמנות ישראלית עם אהבה

הירוק המשגע של אזור יואב יהודה קידם את פנינו כבר בכניסה לכפר הרי"ף, הצמוד לצומת מסמייה. התחלנו כאן את יומנו בביקור בביתה של אורלי הופמן.

אורלי היא מורה לאמנות בעברה, בוגרת המדרשה ברמת השרון ומאותן הנשים שהחליטו לעשות שינוי בחייהן ולהתמקד יותר בעשייה האמנותית. בביתה ובחצרה שטופת השמש היא מעבירה סדנאות פסיפס, פיסול, עיסת נייר ותכשיטים. הסדנאות מיועדות בעיקר לנשים שלוקחות פסק זמן מחיי היום יום עם העדפה לקבוצות מאורגנות.

עבור המשתתפות זאת גם הזדמנות לטעום ממטעמי המטבח התימני של אורלי. במסגרת הסדנאות היא מגישה ארוחות מעשה ידיה וקינוחים להתפאר. עוגיות זיתים בשומשום, מלבי, תה צמחים שנקטפו ישר מהגינה ועוד כהנה מטעמים. אכלנו, שתינו, דפדפנו באלבומים המיוחדים שיצרה, התרשמנו מעבודות הפסיפס המעניינות, והחלטנו להמליץ בפניכם על ביקור בביתה של אורלי הופמן, משק 60 במושב כפר הרי"ף. טל' 050-9099469.

 

בכפר הרי"ף מצויה גם המתפרה לבגדי נשים cotton. פגשנו כאן בנורה שנתנה לנו הסבר קצר על המבחר והמחירים של תוצרתה. היא הצביעה על בגדי עודפים מעונות קודמות וציינה כי מחירם של אלה נע בין 49 ש"ח ל-199 ש"ח. גם קולקציה מהעונה הנוכחית ניתן למצוא כאן בהנחה של עד 70%. המבחר גדול ומומלץ גם למידות גדולות, צריך רק סבלנות כדי לנבור בין הקולבים הרבים.

ה"סילו" של כפר מנחם
לא הרחק משם, בקיבוץ כפר מנחם, חיכתה לנו אסתי כדי לקחת אותנו אל ה"סילו" מבנה מיוחד ומקורי ששימש בעבר לאחסון גרעיני תבואה וכיום זהו סטודיו המשלב חנות מתנות עם בית קפה שיפתח בקרוב.

 

הסילו נבנה בשנת 1943 ולאחר שסיים את תפקידו כמחסן לחיטה ולשעורה שנקצרו בשדות הקימו בו מספר חברות קיבוץ עסק בשם "משפחתי". אפשר ליהנות כאן מאוכל ביתי ועוגות בהזמנה לצד עבודות קרמיקה של האמנית לילי לזרקביץ ומעצבת הבגדים אתי גודינקר. ראינו כאן כלי קרמיקה שימושיים לצד בגדים שנתפרו בקו נקי ובהתאמה אישית. ניתן לבקר בתיאום מראש בטל' 8508419 - 08.

 

"הירקניה" בתלמי יחיאל

מושב שדה יחיאל שוכן לצדו של כביש 40 בין צומת ראם לקרית מלאכי. הגענו לכאן כדי לבקר ב"הירקניה" של רוני.

"הירקניה" הוקמה על ידי נעמי לוי, אמא של רוני, שעברה באמצע החיים "מהפך" מתחום הפיזיקה ותכנון ה"לביא" לעבודה בשדות המשק. מצוידת בנחישות, רצון ואמונה, אך ללא כל ניסיון בשטח, החלה נעמי לגדל ירקות מסוגים שונים ולמכור אותם טריים לכל דורש. כאן בלב השדה, בינות לחממות פגשנו באננס על שיח, אספרגוס, אפונה סינית ואפילו אפונת שלג שהובאה על ידי נעמי במיוחד מצרפת. אפונת השלג מזכירה בפריחתה את האפונה הריחנית. הגרגירים נאכלים בעודם בתוך המלענים (התרמילים) וטעמם ייחודי ומגרה. אלה שלקחנו אתנו הביתה נעלמו בזה אחר זה כאילו היו גרעיני חמניות. טיילנו בינות ערוגות של פלפלים מכסיקנים ועגבניות שרי מסוגים וצבעים שונים, טעמנו מסלט החסה שהוכן על ידי רוני,ביתה וממשיכת דרכה ונהנינו מאוד מהרוטב שהכינה בבלנדר ממש מול עינינו.

"הירקניה" מציעה סיורים לקבוצות המעוניינות להתרשם מגידולי חקלאות עכשווית בשילוב טעימות. ניתן גם להזמין ארוחות בסמוך לגן הירק על טהרת הגידולים הטריים. במקום מוקרן סרט וידאו המספר על האתר והאנשים המיוחדים שהקימו אותו. עלות הסיור, כולל צפייה בסרט וטעימות 15 ש"ח לאדם.

לפרטים: טל' 08-8584001, נייד 050-7815872, ובאתר האינטרנט:

http://www.mesheklevy.co.il/

 

 

"רגעים קסומים" במושב ערוגות

מעברו האחר של כביש 40 מצוי מושב ערוגות. הגענו לכאן כדי לסייר בחנות הפרחים "רגעים קסומים" של אביגיל ומצאנו את עצמנו ב"חגיגה" של ממש לאוהבי פרחים. על המדפים ניצבו מיכלי פרחים שזה עתה נקטפו בשדה בצבעים מרהיבים. בתוך הניחוחות המתערבבים באווירת המקום גילינו מינים שונים ומגוונים של פרחים, בהם כלניות, נוריות, ליזיאנטוס ועוד. מומלץ להגיע, לנשום ולהתרשם.

 

רגעים קסומים, מושב ערוגות, טלפון: 08-8505556

 

תגובות
אין תגובות למאמר
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי