פריחה משתוללת

סחלבים וצבעונים בהר מירון, כלניות ביער בארי ורקפות בפארק יערות מנשה, אירוס הארגמן בשמורת פולג ובגבעות הכורכר בנס ציונה, אחירותם החורש ולוטמים בגליל וביהודה. זוהי רק רשימה חלקית מאוד של פרחים ופריחות בעיצומו של חורף ובפתחו של אביב. המלצות על מסלולי טיול שמפגישים אותנו עם צבעים, ריחות והתעוררות של הטבע

 דני בירן

 

בימים אלה שבין גשם זלעפות לקרני שמש מציצות, אפשר לראות ברחבי הארץ שפע של פריחות בשלל צבעים, מינים וצורות. תלוי היכן מטיילים ואיך גומעים את המרחק: ברכב, ברגל או באופניים.

אלה המבקשים לראות את הפריחה המשתוללת ברחבי העמקים, הגליל או דרום הארץ, יכלו לצאת למקומות כמו הר מירון, פארק יערות מנשה, ביתרונות רוחמה, יער בארי ושכמותם. צבעי הכלניות הנפרסות בתוך הירק כמו רסיסים בגווני כלניותאדום, לבן וסגול, הם בהחלט חוויה שכדאי להרחיק בשבילה.

 

סחלבים, כלניות וכל השאר

בהר מירון אפשר לראות פריחת סחלבים וצבעונים ולקראת סוף החורף גם התעוררות מרשימה של שיחים ובני שיח, בהם לוטם בורוד ולבן, אחירותם החורש וקידה שעירה בצהוב שתלטני. ניתן להגיע מכביש 899 המחבר בין נהריה לסאסא.

ב"עמק השלום" שבפארק יערות מנשה, יקבלו את פנינו, מרבדים של רקפות וכלניות בשלל צבעים. ריכוזי הפרחים מדהימים בעוצמתם ויצרים חגיגה של צבע ונוף.

מומלץ לשלב הליכה רגלית לאורך נחל השופט ולבקר בעין אמי המצוי בתוך הפארק  סמוך לגדר המערבית של קיבוץ הזורע. מסלול טיול מומלץ נוסף באזור הוא זה שעובר ביער משמר העמק ועולה להר הגעש. ניתן לשלב מסלול זה עם ביקור במערת הפלמ"ח בקיבוץ משמשר העמק. הגישה למקום מכביש 66 המחבר בין צומת יקנעם לצומת מגידו.

לא רחוק משם, בכניסה לשדה התעופה מגידו, אפשר יהיה לראות מרבדי כלניות בצבעים ססגוניים של אדום, לבן, ורוד וסגול. הכניסה למקום מכביש הסרגל (65). המעוניינים לשלב את העצירה הזאת עם מסלול טיול יפיפה לאורכו של נחל חרוד יוכלו להמשיך בכביש 675 עד עין יזרעאל ואף להרחיק מזרחה בדרך הנוף המובילה לכיוון בית שאן. פריחות מדהימות צפויות גם לאורכה של דרך נוף הר הגלבוע.

שילוב כזה של פריחה על פני שטחים גדולים ניתן לראות גם בפארק רבין, במשטחים הפתוחים שלאורך דרך בורמה, בואך מצפה הראל ועד כביש שער הגיא-צומת שמשון. הגישה לפארק אפשרית מכיוון שער הגיא, או מכביש 44 בקטע שבין צומת נחשון לצומת שמשון.

הדרום מציע אף הוא שלל צבעים, בעיקר אדום לבן. בתקופה זאת של השנה ניתן לראות שפע של כלניות באזור ביתרונותפרגים וחרציות ביער המגינים. צילום: נורית מצלר רוחמה וביער בארי. ההגעה לאזור רוחמה אפשרית מכיוון צומת בית קמה בכביש 334 או מהכניסה המערבית לכביש זה ליד שדרות.

ליער בארי ולשמורת ביתרונות בארי ניתן להגיע בכביש 232 המחבר בין צומת סעד לצומת רעים.

 

שמורת האירוסים וגבעות הכורכר

כדאי לדעת, שגם במרכז הארץ, אפשר לראות פריחה נהדרת. בחודש פברואר נתבשר על פריחת

אירוס הארגמן בשמורת פולג שליד נתניה ובשמורת פארק השרון שליד קיבוץ שפיים. אלה מקומות מוכרים יותר וזוכים לחשיפה רבה, אבל קיים מסלול פריחות ייחודי נוסף בגבול שבין ראשון לציון ונס ציונה.

קצת מזרחה מצומת גן הורדים, מאחורי תחנת הדלק של פז מצויה שמורת גבעות הכורכר שבימי סוף החורף מציעה לנו שפע של שיחי רותם לבנים ועמוסי פרחים. בין כל אלה נוכל לראות פה ושם גם ריכוזים יפיפיים של אירוס הארגמן.

השמורה משמרת שריד אחרון מרצף גבעות הכורכר שהשתרעו באזור הזה ללא פגע, עד שעידן הנדל"ן החל לנגוס בהן בכל פה. שכונות המגורים הולכות וקרבות אל מה שעוד נותר מן הגבעות, ובתוך האי הירוק הזה, אפשר לטייל ולראות את הפריחה המדהימה, ואת מחשוף הגבעות ששימשו אתר קינון למינים שונים של ציפורים כמו כחלים, שלדגים ושרקרקים. על המצוק ולרגליו, נוכל לראות את הפריחה הנדירה של אירוס רקפותהארגמן שכמותו אפשר למצוא, כאמור רק במקומות ספורים.

  

להשאיר בטבע ולא לקטוף

כדאי לנצל את ימי הפריחה ולטייל בשמורת האירוסים, ועם זאת להימנע ככל שאפשר מלחנות לאורך כביש ראשל"צ-נס ציונה כדי לא לסכן חיים. ליד תחנת הדלק יש כביש צר שעולה לקרבת הגבעה. עדיף לחנות שם.

בחודשים הקרובים צפויה תקופה של פריחה נהדרת בכל חלקי הארץ. כדאי לצאת ולטייל, לראות וליהנות, אבל כמובן לתת לטבע את המגיע לו בלי לפגוע בצומח ובפורח.

 

 

לצפייה בסרט על טיול לאורכו של נחל חרוד לחץ כאן

תגובות
1.
מכירת סחלבים יפים ל"ת
סחלבים  |  27.11.09
2.
כלנית
yiuonh  |  17.01.12
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי