בריסל ליום אחד

בריסל ידועה במוזיאונים הרבים שבה, בחנויות יוקרה בעלות עיצוב מודרני, בשפע הבניינים העתיקים, בסמטאות שנותרו כמעט בשלמות מאז ימי הביניים ולצד כל אלה מבנים מודרניים מרשימים.

                                                      דני בירן

 

הילד המשתין בריסלכמו רבים מחברי, גם אני מעדיפה טיסות טרנס אטלנטיות ישירות במקום לעצור לחניות ביניים שמאריכות את משך הטיסה ותלאותיה. למרות זאת, מפעם לפעם אני חורגת מהרגלי ובוחרת לטוס עם חברה אירופית כלשהי במטרה לעצור באחת מבירות היבשת ולבלות יום חווייתי במרכזי תיירות ידועים. בעבר כבר הספקתי לשוטט מעט באמסטרדם ובלונדון, הפעם בחרתי לטוס עם בריסל איירליינס ולעצור בבירה הבלגית כדי לחזור אל שכיות החמדה הארכיטקטוניות שפגשתי בהן בעבר הרחוק.

 

בגרנד פאלאס ומסביבו

ניצלתי את השעות הספורות שעמדו לרשותי ויצאתי לביקור בזק בעיר הידועה גם כבירת הפרלינים, השוקולד והתחרות. עד מהרה מצאתי את עצמו בגרנד פאלאס (Grand Place) הכיכר המרכזית של בריסל כשמסביבי הבתים העתיקים כמו לקוחים מתוך ציור של ברויגל. במבט ראשון תופסות את העין חזיתות הבתים המעוטרות ב"קישוטים" קטנים וחמודים והשלווה הממלאת את מרחב הכיכר על אף היותה הומייה מאנשים.

בריסל הוקמה לפני יותר מ-1,000 שנים ככפר קטן והתפתחה לעיר הכיכר המרכזית בריסלתחת שלטון ההבסבורגים. היא הפכה לעיר בירה רק בסוף המאה ה-19 כאשר בלגיה הפכה למדינה עצמאית. כיום היא משמשת  כמרכז האיחוד האירופי, ומהווה מוקד תרבותי משגשג. בריסל ידועה במוזיאונים הרבים שבה, בחנויות יוקרה בעלות עיצוב מודרני, בשפע הבניינים העתיקים, בסמטאות שנותרו כמעט בשלמות מאז ימי הביניים ולצד כל אלה מבנים מודרניים מרשימים.

 

אדיבים ומסבירים

ניתן להגיע מנמל התעופה למרכז העיר בקלות רבה באמצעות הרכבת. נסיעה של 10 דקות מביאה את התייר היישר לתחנה המרכזית של בריסל בעלות של 2.80 יורו בלבד. גם ההתמצאות בסמטאות העיר די קלה. צריך רק להצטייד במפה טובה שאותה ניתן להשיג (בצרוף הסברים) בתחנת המידע לתיירים הנמצאת בבניין העירייה שבכיכר המרכזית.

הבלגים הם עם אדיב במיוחד. כל שאלה נענית בסבלנות רבה ואפילו תוך כדי ליווי השואל עד פינת הרחוב הקרובה כדי לוודא שאכן הבין את התשובה כהלכה.

כיכר Grand Place, מצויה מרחק של כ-5 דקות הליכה מתחנת הרכבת המרכזית. בעבר שימשה הכיכר כמרכז של הגילדות בעיר והבתים המקיפים את הכיכר שימשו לפעילות אותן אגודות מקצועיות. כיום נותר על עומדו רק בניין גילדה אחד ולצדו בניין העירייה ההיסטורי. בסמוך מצויים שני מוזיאונים: "מוזיאון העיר" ו"מוזיאון הבירה", אך גם אם תסתפקו בסתם שיטוט בינות למבנים המרשימים והמשומרים להפליא שבכיכר, תהיה הנאתכם שלמה.

 

קטן אבל משתין

לא רחוק משם בפינת הרחובותRue du Chene  ו - Rue de l'Etuve ניצב ה"מניקן פיס"  ((Manneken Pis סמלה הידוע של בריסל.

לאלה שפוגשים לראשונה את הפסל מזומנת הפתעה. מדובר בפסל קטן שאינו עולה על גובה כ-60 ס"מ ועל אף ממדיו אלה הוא הפך לסמל הלאומי המרכז סביבו שפע של סיפורים והסברים. יש האומרים כי הוא ניצב בפינה שבה נהגו רבים מתושבי העיר להשתין ואחרים סבורים כי הוא מנציח את התקופה שבה המים בבריסל היו בלתי ראויים לשתייה. כך או כך, הילד המשתין מושך אליו תשומת לב רבה של תיירים ושל כאלה שאינם יכולים מלהתאפק בעומדם מולו (תרתי משמע). הפסל מעשה ידיו של  האמן Jerome Duqesnoy  כבר חווה מעשי ונדליזם רבים וניסיונות גניבה ולכן הדמות המוצגת בפני התייר הינה העתק של הפסל המקורי..

 

אמנות מודרנית וכלי מוסיקה

פסל במוזיאון בבריסלמתוך שפע המוזיאונים שמציעה בריסל לתייר בחרתי לבקר במוזיאון לאמנות מודרנית ובמוזיאון לכלי מוסיקה. השניים מצויים בסמיכות זה לזה במרכז העיר וקל להגיע אליהם גם בטיול רגלי. מחיר הכניסה 5 יורו למבוגר.

מוזיאון האמנות מתחלק למעשה לשניים, בקומה העליונה מוצגות יצירות עתיקות ובקומת הכניסה והקומות התחתונות אמנות מהמאה ה-19 ועד ימינו. אחד הדברים המפתיעים שצדו את עיני מעבר ליצירות האמנות עצמן, הוא קהל המבקרים. מפתיע לראות באולמות התצוגה המוני ילדים, בני נוער ומבוגרים, אלה לצד אלה כשהם מגלים תרבות של הקשבה והתעניינות אל מול ההסברים. נראה כי הבלגים שמים דגש מיוחד על לימודי האמנות במסגרות החינוכיות השונות.

המוזיאון כולו משתרע על פני 8 קומות מתחת לפני הקרקע והוא מעוצב באופן שהמבקרים אינם מרגישים כי הם נמצאים למעשה בחללו של מרתף עמוק. המעבר מקומה לקומה זורם בנינוחות ובנוחיות. ניתן לעבור בין מוזיאון המוסיקה בבריסלהקומות ברגל או במעלית ענק ובה כסאות למנוחת המבקרים.

המוזיאון לכלי מוסיקה ממוקם קרוב מאוד למוזיאון לאמנות. הוא נמצא במבנה עתיק ומשתרע על פני 6 קומות. באוסף המוזיאון מוצגים יותר מאלף כלי נגינה מכל העולם ומכל התקופות. בכניסה מקבל המבקר אוזניות חינם איתן הוא יכול לשמוע את המוסיקה המתאימה לכלים השונים שברחבי המוזיאון. זוהי חוויה מוסיקלית ייחודית, נעימה, מעניינת ומומלצת. עם זאת, כדאי לוותר על המסעדה שבמקום. השרות לא אדיב והמחירים יקרים (כוס מי ברז עולים 2 יורו).

 

בדרך חזרה לנמל התעופה כבר יכולתי לחוש בסימני העייפות המשתלטת בסיומו של יום סיור מלא חוויות. עכשיו לא נותר אלא להתפרקד במושב של ה"איירבוס" ולעצום עיניים בהנאה עד לנחיתה המתקרבת בנתב"ג.

 

לצפייה בקטע וידיאו על הסיור במרכז בריסל לחץ כאן:

 

לצפייה בקטע וידיאו על הסיור במוזיאון לאמנות מודרנית בבריסל לחץ כאן:

 

לצפייה בקטע וידיאו על הסיור במוזיאון לכלי מוסיקה בבריסל לחץ כאן:

 

תגובות
אין תגובות למאמר
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי