הפתעה אומנותית בעין כרמל

לא מכבר הוזמנתי לביקור בסדנאות האומנים בקיבוץ עין הכרמל והופתעתי

אסתי לנדא 

לא מכבר הוזמנתי לביקור בסדנאות האומנים בקיבוץ עין הכרמל והופתעתי. עד אז לא שמעתי על המקום ולכן כפריקית של מקומות חדשים המצויים מחוץ לעיר, התייצבתי מלאת ציפיות, מוכנה להסתער על המקום המסקרן הזה.

הגעתי לעין כרמל עם שתיים מבנות דודותי בשבת חורפית נעימה ולעינינו התגלה מתחם מלא פסלים עשויים מתכת, אבן או עץ. מסביב ניצבו ביתנים של אומנים שעסקו בתחומי קרמיקה, הדפסים, אופנה, ציור וכיוצא באלה.

ברור קצר העלה, כי האומנים מגיעים לעבוד בסדנאות במהלך ימי אמצע השבוע ובכל שבת ראשונה של החודש המקום נפתח לביקורי הקהל הרחב. כל אחד מהם שוכר את הסדנה בה הוא עובד וכך זה מתבצע כבר 15 שנים ברציפות. הרעיון שהביא להקמת סדנאות האמנים צמח בראשו של אחד מחברי הקיבוץ, נח שמו. האיש נפח במקצועו הקים את הסדנאות בתוך לולים ריקים שסיימו את תפקידם  ולמיזם הזה הצטרפה גם אשתו, קרמיקאית המנהלת את המקום.

 

במהלך הסיור באתר פגשתי את אורית, בעלת בית קפה ומסעדה ביתית. המקום מזכיר בתי קפה דומים בשוק הפשפשים, בעיצוב הייחודי שבו, באווירה ואפילו באופי ההגשה. תפריט המנות המוצעות

לסועדים הוא מעשה ידיה של אורית שמבשלת ואופה במקום. על אחד

 מקירות בית הקפה גיליתי ציטוט מאחד מספריה של שולמית הראבן:

"יש ריח בבית נעים ויפה שהוא ריח אורחים ועוגה וקפה", וזה כשלעצמו כבר אומר הכל. מהסבריה של אורית ניתן להבין כי בתחילת הדרך נראה המקום כערימת זבל אחת גדולה והשינוי בא כתוצאה מחלומו של איש אחד בעל יוזמה יוצאת דופן.

 

שרה היא בוגרת סמינר הקיבוצים. בחיי היום יום היא עוסקת בהוראת ריקוד ותנועה בסטודיו המצוי בבעלותה בחיפה. בשלב מסוים של חייה התחילה גם לפסל והתוצאה לטעמי מרשימה במיוחד עם אמירה פמיניסטית ייחודית.

 

אומן נוסף שפגשנו הוא איתן, אומן העוסק ביצור מזרקות, מפלי מים, גנים יפנים וכדומה. במקצועו הוא הומיאופת, מטפל באנשים ומקל על כאבם. מכאן גם הזיקה שלו לתחום המזרקות המפוסלות כנדבך נוסף ומשלים לעיסוקו המקצועי.

 

במהלך היום פגשנו אומנים נוספים שפתחו את דלתם וליבם בפנינו. אלה ואחרים הותירו בנו טעם של עוד והבטחה לשוב, לבקר וליהנות.

 

סדנת האומנים בעין כרמל
אזור צפון
הכניסה מכביש 4
במבואות הדרומיים של טירת הכרמל
פתוח בכל שבת ראשונה בחודש
תגובות
1.
נפלא אצלכם.
ברריה כהן חיפה  |  21.07.19
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי