פלורנטין בטעם של התחדשות

אני אוהבת להגיע לכאן, לראות את השילוב של החדש עם האוטנטי, לעבור מערימת פסולת אחת לאחרת ולאסוף שרידים יפים מתוך שלל העיצובים של פעם

אסתי לנדא

ערימות פסולת הפזורות סביב. שרידים של מרצפות, תריסים, אריחים ושטיחים. פיגומים עוטפים את הבתים מכל עבר ואוירה כללית של שיפוצים. כך נראית היום שכונת פלורנטין שעוברת בימים אלה תהליך מואץ של שינוי והתחדשות.

אני אוהבת להגיע לכאן, לראות את השילוב של החדש עם האוטנטי, לעבור מערימת פסולת אחת לאחרת ולאסוף שרידים יפים מתוך שלל העיצובים של פעם.

 

צעירים, אמנים וגם קשישים

השכונה שהוקמה בלב הפרדסים בסוף שנות ה-20 של המאה הקודמת על ידי משפחת פלורנטין הסלוניקאית, שינתה את פניה במהלך השנים והפכה מאזור של בורגנות אמידה למרכז מסחרי אחד גדול שחנויות ובתי מסחר צומחים בו באין מפריע וללא כל סדר. בשנים האחרונות היא עוברת

תהליך שינוי משמעותי נוסף וכיום אפשר לראות לאורך הרחובות אברבנל, שטרן, ויטל ואחרים, בנינים שלמים שעוברים שיפוץ מסיבי, פנימי וחיצוני, רחובות עמוסי עגלות לאיסוף פסולת בנין ושפע של מציאות.

שיטוט במדרחוב קורדוברו מגלה בתים עם מרפסות קטנות המסגירות את סוג הדיירים. בין העוברים והשבים אפשר לראות צעירים רבים, פריקים, אומנים, ומוסיקאים לבושי שרוואלים ועטורי רסטות. פה ושם גם כמה קשישים מוותיקי השכונה. כל זאת על רקע הכוכים, החנויות ומגוון בעלי המלאכה, נגרים, סוחרים ורפדים. ברחוב ידידיה פרנקל מספר 12 ניצבת לה חנות "שרונית" לבדי ריפוד מהיפות שניתן לראות באזור הזה ובכלל. לצידה בבית מספר 14 מצויה חנות רהיטים מרשימה במיוחד. זהו בית עיצוב "טיטאן" שבחללו מוצגים רהיטים בעיצוב מיוחד מקורי וחדשני, בעיקר למי שהפרוטה מצויה בכיסו.

 

בורקסים קטנים וטעימים

בתוך כל אלה אפשר לראות גם חנויות בגדים המשלבות סגנון ישן עם חדש. בוטיק "פלורנטינה" ברחוב פלורנטין 22 משתייך לקטגוריה הזאת וגם החנות "שרון ודלית" למוצרי ובגדי תינוקות מיד שנייה שנפתחה ממש בימים אלו בשם בפלורנטין 17, עונה לתיאור הזה. באחד מטיולי האחרונים בשכונה גיליתי כאן מספרה של פעם, סמוכה לבוטיק של מעצב שיער מודרני ונהניתי מאוד מהמכולת השכונתית ומ"קונדיטורית סלוניקי" הניצבת בפינת הרחובות פלורנטין ושטרן. אפשר למצוא כאן בורקסים קטנים וטעימים שמומלצים ביותר ביניהם בורקס חצילים, עיגולי זיתים ושומשום פלורנטין. זה גם המקום לקנות עוגות שמרים קפואות המיועדות לאפייה בבית.

בתוך האווירה השכונתית אפשר לגלות גם חנויות המעניקות שרותי כביסה וכמובן פאבים, מסעדות ובתי קפה שאת חלקם זכיתי להכיר מקרוב, לטעום ממאכליהן וליהנות.

 בובות נייר על הדלפק

"שירל'ה" הוא בית קפה וגלריה צמחוני המציע אוכל כשר טעים וטרי. לצדו קיימת חצר קטנה וחמודה שמשרה אווירה ייחודית על הסועדים. בפלורנטין 26 מצויה מסעדת "באגסי", מקום אהוב עלי ועל בני משפחתי במיוחד. בשעות היום משמש המקום כמסעדה ובערב הוא הופך לפאב. התפריט המוגש כאן טעים ועשוי כהלכה. על דלפק המסעדה ניצבות בובות עשויות עיסת נייר מעשה ידיה של האמנית גילת נדיבי. הגלריה שבו מעוצבות הבובות מצויה לא רחוק מכאן ברחוב השוק פינת פלורנטין ובימים אלה מוצגת בה התערוכה "עקרות".

לאחר שוויתרנו על חוויית עשן הסיגריות שהיתמר בחללו של "קסקו", בית קפה ומסעדה המציע מאכלים הולנדיים. בחרנו לעצור הפעם במסעדת "פלורנטין 10". נהנינו כאן מארוחת צהריים משובחת, משירות אדיב וממחירים סבירים בהחלט. בערבים מגישים כאן סושי ויש אפילו אינטרנט אלחוטי. ראינו כאן צעירים מעונבים שמנהלים כאן פגישות עבודה ליד הבר וסביב השולחנות.

המקום פתוח מ- 8:00 בבוקר עד 3:00 לפנות בוקר ולזכותו של ניסו מבעלי המקום יש לזקוף את ההקפדה על קיומה של פינה ללא עישון, מעשה שיש בו חשיבות רבה עבורנו.

בצאתנו מהמקום פגשנו עוד כמה תחנות גסטרונומיות, בהן דוכני סנדביצ'ים מושקעים, חומוסיות, סושי בר ופינת מיצים טבעיים, מגוון של מטעמים מכל טוב.

 

מקבלי פנים

פלורנטין היא שכונה המקבלת את פני הבאים בחביבות וסבר פנים יפים. כולם כאן חברים של כולם ונכונים לפתוח בשיחה עם אלה המשוטטים בשכונה להנאתם. ברחוב ידידיה פרנקל פגשתי את רבקה ויהושע אשכנזי, זוג קשישים שמנהלים מכולת באופי של פעם. מדפי עץ ישנים נשענים סביב לקירות ועליהם פזורות קופסאות שימורים ממינים שונים. בני הזוג עלו לישראל בשנות ה-50 מבולגריה והגיעו לפלורנטין יחד עם משפחות רבות אחרות, מרביתן מיוון, פולין, צפון אפריקה ובולגריה. המכולת כבר קיימת 30 שנה ונרכשה ממשפחה יוונית. נראה שהזמן כמו קפא כאן מלכת ודבר לא השתנה מאז נפתחה החנות לראשונה. אפשר לראות כאן כיור של פעם, מאזניים כמו פעם ואפילו סנדביצ'ים בטעם של פעם.

 

סיפורי בתים ואנשים

על קיר הבית שבנו שרה ויצחק בוכמן בשנת 1933 תלוי שלט בזו הלשון: "שימש אכסניה לכל נצרך. מקור לסעד עזרה לזולת וגמילות חסדים. היה מרכז לחגיגות מסורתיות של חגי ישראל והקפות שמחת תורה אליו התקבצו מנהיגי האומה שריה ואלופיה במשך 50 שנה. עמדת הגנה ומקום במלחמת השחרור". משהו המשלב גם מעברה ההיסטורי לאומי של השכונה.

אתר אחר המזכיר את המאבק לעצמאות ישראל הוא מוזיאון לח"י (ברח' שטרן 8), ע"ש אברהם (יאיר) שטרן שנרצח במקום על ידי שוטרים בריטיים בשנת 1942. פגשנו כאן שורות של חיילים שעשו דרכם אל הבית כדי להכיר מקרוב את סיפורי המורשת והגבורה.

פלורנטין משופעת גם בבתי כנסת. נזכיר במיוחד את בית הכנסת ברחוב שטרן, את זה שברחוב ידידה פרנקל ועוד אחד וותיק בית הכנסת "אהבת ישראל "ברחוב דון יצחק אברבנל. רבים אחרים, קטנים ומיוחדים מצויים ברחובות הסמוכים.

באותו יום שישי, כשיצאתי מבין רחובותיה של השכונה בדרכי הביתה, עוד הספקתי לקנות זר גדול של גרברות אדומות. בשבועיים הבאים הן המשיכו לפאר את פינתם באגרטל, יפות, זקופות וגאות, כאותם בתים, מקומות ואנשים בשכונת פלורנטין המתחדשת.

תגובות
1.
אהבתי את הגישה האופטימית
אריק  |  29.04.09
2.
ממש יפה : )
מקסים  |  29.10.09
3.
פלורנטין
אייל  |  12.04.12
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי