תיאטרון החברים של יעל ושרונה

לאחרונה פגשתי בשרונה. בחורה צעירה עם המון מרץ וחן. כמי שחינכה דורות רבים של תלמידים עוררה בי שרונה סקרנות רבה כשסיפרה לי על ההצגה החינוכית "יעל לומדת לשמור על גופה" והחלטתי לשתף גם אתכם.

 

אסתי לנדא

תיאטרון "החברים של יעל" עוסק במקצועיות וברגישות בנושאים שהנם צו השעה בחינוך ילדינו : אלימות בין ילדים, מניעת פגיעות מיניות, חינוך לבריאות וכדו'. הצגות הילדים מומלצות בחום רב על ידי משרד החינוך ונעשות בשיתוף פעולה מלא עם גורמי מקצוע רלוונטים.התיאטרון ידוע בעיקר בזכות הצגת הילדים המצליחה "יעל לומדת לשמור על גופה", הצגה אשר חוללה מהפיכה בתחום ההסברה לגיל הרך בנושא מניעת פגיעות מיניות בילדים ולמעלה מרבע מיליון ילדים והורים צפו בה.
הצלחת ההצגה והביקוש הרב לקלטת המשך הובילו את התיאטרון לצאת עם קלטת ילדים העוסקת בנושא. הקלטת מהווה "חינוך לחיים" התיאטרון  רואה בו כלי בידורי להעברת מסר חשוב לכמה שיותר ילדים ובפועלו שליחות חשובה.

מקימות ובעלות התיאטרון : יעל פדר ושרונה אריאל, עובדות סוציאליות בעלות ניסיון רב בפעילויות חינוכיות לילדים בנושאים בעייתיים ומורכבים הדורשים מקצועיות, רגישות ואנושיות.

שרונה אריאל - עובדת סוציאלית ובעלת תואר שני בחינוך. בעבר נהלה את מחלקת ההסברה לילדים ונוער באל"י (האגודה להגנת הילד) ,יזמה והוציאה לפועל את ההצגה "יעל לומדת לשמור על גופה".

יעל פדר -עובדת סוציאלית בהכשרתה ושחקנית במקצועה. כבר 10 שנים מציגה בהצגות ילדים של התיאטרון שאותו הקימה  "תיאטרון החברים של יעל".

החיבור בין עבודה סוציאלית למשחק ייצר התעסקות רגישה בנושאים חינוכיים, חברתיים מניעתיים שהינם מוקד הצגות התיאטרון.

יעל כותבת ומציגה בהצגות, מלחינה , שרה , מנגנת ובעיקר מחוברת לילדים. הילדים הרכים מכירים אותה בעיקר מערוץ הופ בו כיכבה בתכנית 1,2 הופ.  

 

חינוך לפרטיות ומרחב אישי

הנושא של שמירה על הגוף הרי אינו קל לשיח של הורים עם ילדים וזו הזדמנות להורים להתחבר לנושא ממקום אחראי מצד אחד אך גם ממקום משתתף ולומד. המעורבות של ההורה בצפייה מחזקת את החשיבות של הנושא בעיני הילד ומסייעת אף היא בהפנמתו דרך השיח המתפתח - ומהווה הזדמנות ליצירת אווירה של שיתוף בנושאים שנתפסים כמביכים או "לא מדוברים" בין ההורים לילדים.

צפייה משותפת של ההורה בהצגה או בקלטת מעניקים לו שפה משותפת ועשירה של ביטויים מעולמו של הילד שמאפשרים לדבר על נושאים רגישים ומורכבים בדרך פשוטה ולא מביכה (לדוגמא המושג איברים פרטיים - האיברים שאנו מכסים בבגד ים, או ההבדל בין המושג סוד טוב לסוד רע) .

 

טיפים להורים על הנושא:

•§   לילדים יש סקרנות טבעית בריאה ולגיטימית והם נוהגים לשאול שאלות. חשוב שההורים לא יתחמקו משאלות הילד , אפילו אם הן מביכות את ההורה או גורמות לו תחושה לא נוחה .שכן אם הילד לא יקבל תשובות לשאלותיו, הוא יחפש את התשובה ממקורות אחרים.

•§   יש לשוחח עם הילד בגובה העיניים , בשפת הילד ולהשתמש במושגים מחיי היום יום של הילד .

•§   לא לערוך עם הילד שיחה רשמית אלא לשוחח איתן באופן פתוח וגלוי תוך כדי ההתנהלות היומיומית .

•§   לעודד תקשורת פתוחה בבית. להימנע מאווירת סודיות, שלא חושפת רגשות ומידע .  הורה לא יכול לצפות שילדו יספר לו משהו רע שקרה לו אם הילד לא מספר לו על דברים טובים או יומיומיים שקורים לו.  לעודד את הילד לספר ולשתף ,לתת לילד את התחושה שמאמינים לו ושקשובים אליו (הפחד הגדול ביותר של הילד הוא שכשהוא יספר משהו רע שקרה לו לא יאמינו לו) . לא להתייחס אל דבריו כאל סיפורים דמיוניים. רק כך הילד ישתף את הוריו יותר.

•§   לעודד את הילד לסמוך על הרגשות שלו. להיות קשובים לרצונות הילד ולכבדם.

•§   הילד הוא המראה של הוריו. דרך ההורים הילד לומד את נושא הפרטיות והמרחב האישי כבר בינקותו- דרך הטיפול בו הוא לומד כי ההורים והמטפלים הם היחידים שנוגעים באיבריו וזה נעשה רק כחלק מטיפול וניקיון. הילד גדל לנורמות התנהגות בהם איבריו הפרטים אינם חשופים וכך נכון גם אצל הוריו וסביבתו הקרובה. אותן נורמות התנהגות מופנמות אצל ילדנו ממש כמו בכל תחום אחר- השפה בה אנו מדברים, היחס אחד כלפי השני , הרגלי התזונה ועוד. חשוב כי ההורים יקפידו על שמירה על פרטיותם האישית ובכך הילד ילמד לכבד את הפרטיות שלהם ואת הפרטיות של האחר.

•§   ילדים בגילאים הרכים נוטים לשחק במשחקים מוכרים:"אבא-אמא", "רופא -חולה" כחלק מחיקוי התנהגות המבוגרים, ובדרך זו מבנים לעצמם את תפקידי האב, האם המטפל והמטופל. לא פעם במהלך משחקים אלו נוצר בלבול בין מותר לאסור, הנכון והלא נכון. סקרנות הילד הנה חיונית להתפתחותו,יש להנחות את הילד כי ניתן לשחק אך לשמור על הגבולות (בלי להפשיט ובלי לגעת באיברים הפרטיים) ולגבי חקירת גופו,היא טבעית ומותרת אך יש לקיימה באופן פרטי בלבד  (ללא נוכחות .ילדים/מבוגרים ),כמו למשל בחדרו..

•§   לשוחח על משמעות שמירת סוד - זו דילמה לא קטנה אצל ילדים. פעמים רבות אנו אומרים להם שצריך לדעת לשמור סוד (כשמתכננים מסיבת הפתעה לאימא, למשל) - אבל חשוב להסביר מהם ההבדלים בין סוד לסוד. יש סודות טובים, ויש סודות רעים. כשמישהו אומר לילד "אל תגלה לאבא ואימא", זה סוד לא טוב. גם ההבחנה בין הלשנה לדיווח הכרחית. ההלשנה נתפסת כמשהו מאוד לא יפה אצל ילדים, וצריך לעזור להם לנסח  אמות מידה וכללים, שיעזרו להם להבדיל ביו המצבים.

•§   לבנות לילד רשת תמיכה - למנות רשימה של אנשים קרובים היכולים לשמש אוזן קשבת - כדאי לתת לילד אופציות כמו גננת, יועץ/ת , מורה, דודה, אח/ות או כל אדם אחר שהוא בוטח בו.

  

  

המלחמה בפדופילים

 

אין ספק כי הסיוט של כל הורה הוא שילדו יפגע מינית בין אם ע"י אדם זר וכל שכן ע"י אדם מוכר. לראשונה בישראל יוצאת למדפים קלטת ילדים המלמדת את הילדים בדרך חווייתית, ידידותית ומהנה כיצד להתגונן מפני פגיעה אפשרית.

 

לקלטת נרתמה עקב חשיבות הנושא, כלת פרס ישראל, הגב' גילה אלמגור.

 

יוזמי הקלטת, תיאטרון "החברים של יעל" ידועים במאמציהם להגיע אל הגיל הרך ולהכשיר אותם לקראת מצבים בהם הם עלולים להיפגע.  התיאטרון מציג מזה 5 שנים הצגה ידועה בשם "יעל לומדת לשמור על גופה"  שלמעלה מרבע מיליון ילדים והורים צפו בה. בעקבות צפייה בהצגה הוכח כי  היא הצליחה למנוע עשרות מקרים של התעללות מינית .

הקלטת  "החברים של יעל" מגוללת את סיפורן של שפרה ואופצ'יק, שתי הבובות של חן שמאסו מהיחס הפוגע והמעליב שהן מקבלות ממנה והן מחליטות לברוח מהבית.

 הן מגיעות אל גן החברים של יעל, גן קסום ומופלא, מוקף טבע וחיות מצוירות, בו הן מצטרפות ליעל ולילדים בשירים ובריקודים.

  

בגן לומדים הבובות והילדים את השיעורים החשובים לחיים:

 

כיצד לכבד את עצמם ואת זולתם , לשמור על גופם ועל פרטיותם ואיך להיות בוגרים אסרטיביים המסוגלים לומר "לא!" במצב של פגיעה!

הקלטת מגדירה לילדים גבולות, מלמדת מה מותר ומה אסור, מסירה את המבוכה מהנושא, הופכת אותו טבעי, נגיש וגלוי. כל זאת בריקוד, שירה, משחק, צחוק וקסם, המטמיעים כללי התנהגות ברורים מאוד  - למצבים עמומים ומבלבלים.

השמירה על הגוף הופכת להיות טבעית וברורה ומסייעת לילד לקבלה כחלק בלתי נפרד מהתנהלותו בעולם. מעולם לא היה השיעור לחיים לילדים כה חוויתי, משמעותי, מרגש ומהנה . התסריט נכתב בשיתוף אנשי מקצוע מתחום החינוך והטיפול המומחים במניעת פגיעות מיניות בילדים.

הקלטת כוללת בנוסף גם פרק מיוחד להורים בו מראיינה גילה אלמגור עובדת סוציאלית בנושאים בהם עוסקת הקלטת. פרק זה מהווה גם בסיס לידע רחב יותר בנושא, וגם נותן כלים יישומים להורים לחינוך בהקשר זה ובעצם בכלל.

 

 

תיאטרון "החברים של יעל"
שרונה אריאל 052-2745084
יעל פדר 3634912 -052
www.yaelfriends.com
תגובות
אין תגובות למאמר
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי