בעושר ואושר, כלכלת משק הבית

משק הבית הוא עסק קטן! כמו כל עסק, הוא צריך להתנהל לפי תקציב נכון, בהתאם להכנסות, להוצאות וליעדים

אורלי זזק

נושא כלכלת המשפחה נמצא על סדר היום הציבורי; חוק מסגרת האשראי בבנקים, חוק פנסיה לכל עובד, תוכניות ריאליטי ועוד.

משק הבית הוא עסק קטן! כמו כל עסק, הוא צריך להתנהל לפי תקציב נכון, בהתאם להכנסות, להוצאות וליעדים.

 

תרבות השפע

  

תרבות השפע ורמת הצריכה הגבוהה הביאו אותנו למצב שבו רבים מאיתנו חיים ברמת חיים הגבוהה מהיכולת הכלכלית שלנו. אנו אומרים לעצמנו, אם השכן יכול גם אני יכול. התופעה, של חיים מעבר ליכולתנו הכלכלית, לא קשורה לגובה ההכנסה של המשפחה ומצויה גם בשכבות הביניים ואף בשכבות הגבוהות.

רובנו הפכנו את המוטו "לחיות את הרגע" לדרך חיים, ללא מחשבה קדימה וללא דאגה לעתיד. דוגמאות לכך ניתן למצוא בשפע לדוגמא: קניית דירה. יש העושים זאת מתוך השיקול הנפוץ של הרצון לגור בקרבת ההורים. יש המתפתים לאפשר חדר לכל ילד, ורוכשים דירה הגדולה  מיכולתם וכך, הרצון למגורים בסביבה יוקרתית גורם לנו לקחת משכנתאות גבוהות של בין 100 ל- 200 אלף דולר. הלוואות אלו, שנלקחות למשך 20 שנה, מכפילות את החזר ההלוואות ב- 50% ויותר  כלומר, הלוואה של 100 אלף דולר לעשרים שנה בריבית של 4% תגרום להחזר של 150 אלף דולר!

דוגמא נוספת, אנו פותחים חסכונות, קופות גמל, קרנות השתלמות וכספי פיצויים לטובת סיפוקים מיידים כמו: שיפוץ דירה, החלפת רכב, חתונה מפוארת לילדים, קניית דירה לילדים, וכו'. וכך, בהגיענו לגיל הזהב אנו נותרים חסרי כל.

כל העת, מתקיים מעגל של לקיחת הלוואות חוזרות ונשנות לסגירת האוברדרפט בבנק, מבלי לטפל בבעיית יצירת האוברדרפט. הבנק נותן הלוואה מפתה, אנחנו מגדילים את סך ההוצאות, אבל ממשיכים להוציא מעל התקציב ויוצרים אוברדרפט חדש.

 

כל אלה מצביעים על ניהול כושל של המערכת הכלכלית של משקי הבית בישראל, ניהול המשפיע על חיי המשפחה כולה, יוצר מתחים וריבים משפחתיים, בעיות בריאותיות כגון עלייה בלחץ הדם, התקפי לב ודיכאונות.

ידוע כי אחת הסיבות לגירושין, באחוזים הולכים וגדלים, הינה קשיים במצב הכלכלי. הגירושין  עצמם מגדילים את ההידרדרות במצב הכלכלי, שכן חלוקת ההכנסות והנכסים לשני בתי אב מגדילה את הפער בין ההכנסות להוצאות.

 

יתרונות הייעוץ הכלכלי

  

כשם שאנו בודקים רכב לפני קנייתו, מתייעצים עם עורך דין לפני רכישת דירה, ופונים לרופא כאשר כואב לנו, גם כלכלת המשפחה, דורשת טיפול מקצועי, ליווי וייעוץ.

ייעוץ כלכלי המותאם באופן ייחודי לכל משק בית, יכול לפתור דילמות כלכליות ואף להביא לצמיחה כלכלית בתוך המשפחה. דוגמאות: דילמה בין רכישת דירה להשכרת דירה, התלבטות לגבי שמירת כספי הפיצויים לפנסיה או לשיפוץ הבית. כמו כן, מאפשר הייעוץ התנהלות נכונה דרך הגדרת היעדים המשפחתיים קצרי הטווח כגון: החלפת מכונית, נסיעה לחו"ל, וכו' ו/או היעדים ארוכי הטווח כגון: מימון לימודים גבוהים לילדים, חיסכון לפנסיה, ביטוח סיעודי וכו'.

חינוך הדור הצעיר, הילדים, להתנהלות כלכלית נכונה מסייע אף הוא לצמיחה הכלכלית בתוך המשפחה. צמיחה כלכלית משפחתית תביא לצמיחה כלכלית בחברה כולה.   

שימוש מושכל בהכנסות המשפחה יאפשר שיפור באיכות החיים לטווח הקצר והארוך. התנהלות נכונה בחיי היום יום תאפשר מעבר חלק וללא זעזועים כלכליים, ביציאה לפנסיה או במקרים של מוות פתאומי (חו"ח), מחלות כרוניות וכו'.

 

 

ייעוץ כלכלי על קצה המזלג

 

  • ראשית, הכירו את עצמכם - הכינו מאזן הכנסות והוצאות ובדקו את ההפרש בין ההכנסות וההוצאות. ניתן למצוא טופס מאזן באתר שלי zorly.freehostia.com  במידה וההוצאות גדולות מההכנסות זהו השלב לפנות ליועץ לכלכלת המשפחה. בכל מקרה, פנייה לייעוץ תביא לשיפור ולצמיחה כלכלית.
  • בדקו מהי ריבית מסגרת האשראי שלכם בבנק, לפעמים שיחת טלפון אחת לפקיד הבנק המטפל בחשבונכם יכולה להוריד את הריבית ולחסוך עשרות עד מאות שקלים בשנה בתשלום ריבית האוברדרפט.
  • החל מחודש יולי 2008 כל פעולה  בדפי הבנק עולה בין 1.4 ל2.9 ¤ (תלוי בבנק). כיוון שכך, ולשם החיסכון, השתדלו להעביר את כל הוראות הקבע בבנק (אם ישנן) להוראות קבע בכרטיס האשראי. חיוב כרטיס האשראי מתבצע כפעולה בנקאית אחת. המעיטו שימוש בשיקים ועברו לשימוש במזומן, כדי להמעיט בפעולות בנקאיות מיותרות. הדבר יביא לחיסכון של כמה עשרות עד מאות שקלים, ואף יותר.
  • לאילו מאיתנו שידם קלה על "גיהוץ" כרטיס האשראי, ומתפתים לבזבזנות, הייתי ממליצה לעבור לשימוש במזומן. כך אפשר לדעת בדיוק כמה כסף יש לנו, בכמה השתמשנו ולהימנע מחריגות.
  • בצאתכם לקניות, התרכזו בקניית מוצרים הכרחיים. אל תתפתו למבצעים, שאין לכם צורך בהם. הדבר יסייע להקטנת ההוצאות השוטפות.
  • אל תשלמו בתשלומים -  כך תגבר הבקרה שלכם על ההוצאות החודשיות שלכם, ולא תגררו לפריסת תשלומים ולהוצאות עתידיות אינסופיות.
  • ולסיום- החלטתם לטפל בבעיית האוברדרפט, אל תיקחו הלוואות מהבנק או מהעבודה לסגירת המינוס, כיוון שהחזר ההלוואה לבנק יגדיל את ההוצאות, והחזר ההלוואה לעבודה יקטין את ההכנסות. נסו לחפש הכנסה נוספת לתקופה קצובה כדי להקטין את המינוס. לחילופין, נסו גם לצמצם את ההוצאות ככל האפשר.

 

בהצלחה!

 

 

הכותבת -  אורלי זזק - יועצת לכלכלת המשפחה

בוגרת אוניברסיטת בן גוריון בנגב, B.S.c

בעלת ניסיון עשיר בתחום ההיי טק בתפקידים ניהוליים.

בוגרת מכללת אש-לידור בתחום כלכלת המשפחה, ובעלת ניסיון בתחום.

טלפון לתיאום פגישות ייעוץ: 054-4968932

אתר: http://zorly.freehostia.com

אורלי זזק
054-4968932
תגובות
1.
תגובה לאתר
מירי כהן  |  17.08.08
2.
אפשר לחסוך בחשמל!
מיכל  |  22.11.09
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי