עיסוי תינוקות

העיסוי מעניק לתינוק קשר ישיר לתקופת הרחם והוא חיוני ביותר לבניית ביטחון ואמון של התינוק בעולם החדש שזה עתה הגיע אליו

עיסוי תינוקות

גילה פרץ

 

לחיבוק ומגע השפעה בכל התחומים. הם מעוררים תחושה נעימה, בונים הערכה עצמית, מרפים מתחים, והם למעשה סוג של תקשורת. במגע של רוך ונועם אנו יוצרים תחושת רוגע, ביטחון, שחרור ומודעות לגופנו. המגע הוא צורך בסיסי, בדיוק כמו הצורך שלנו באכילה ושתייה, וחיוני ביותר להתפתחות ולפעילות פיזית ומוטורית תקינה יותר. אנו זקוקים למגע בכל גיל  ובכל ומצב.

כאשר האם מעסה את תינוקה נוצר מעגל אינטימי, מעגל  של קסם אהבה, שבו מרוכזים כל החושים, התינוק חש במגע שהאם מעניקה לו, שומע את קולה המדבר ושר אליו, אותו הוא מכיר מהרחם, ורואה את מבטה האוהב, אותם עיניים שבהם הוא אוהב להביט.

העיסוי מעניק לתינוק קשר ישיר לתקופת הרחם והוא חיוני ביותר לבניית ביטחון ואמון של התינוק בעולם החדש שזה עתה הגיע אליו.

עד הלידה התינוק נמצא בסביבה מוגנת, הרחם. הוא נהנה מעולם "אידיאלי" בו יש אספקת מזון והוא לא חש רעב, הטמפרטורה מתאימה והוא אינו חש קור או חום, הוא מוקף נוזלים המקנים הגנה ותחושת ביטחון וכל תנועה של האם מביאה לחיכוך שהוא למעשה העיסוי הראשוני, אותו חווה העובר.                                                                           רגל של תינוק

לאחר הלידה חל שינוי דרמטי בתנאים הסביבתיים, התינוק עובר לסביבה יבשה, בעלת טמפרטורה נמוכה יותר, עליו לנשום, הוא עובר מחושך לאור, נחשף לקולות שאינם עמומים, הוא מרגיש את כובד גופו ומתח ברקמות עם שינוי של כל תנוחה. הוא בוכה ומתכווץ לתנוחה עוברית. הוא חש רעב או שובע.

מכאן שיש חשיבות רבה לכך שנעניק המשך ישיר לתקופת הרחם, וזאת על ידי הענקת קשר טוב מגן ובטוח גם לאחר הלידה. עלינו לתת לו את כל סוגי המגע על מנת שירגיש חום ואהבה, מה שיעזור לו לפתח את אישיותו, לגלות את עצמו ואת העולם מסביבו. המגע והעיסוי הכרחי לרווחה הגופנית והנפשית של התינוק, המגע מחזק את הביטחון העצמי, יש לו השפעה חיובית על ההתפתחות המילולית והשכלית ומביא לשינויים גופניים רצויים.

לסיכום למגע ולעיסוי חשיבות רבה בהתפתחות התקינה, ובגידולו הבריא של התינוק. על מנת לגדל תינוק מאושר הבטוח בעולם מסביבו, יש להרבות במגע אוהב, חיבוק, נשיקות וערסול.

העיסוי הוא גם כלי עזר לאם בהתמודדות עם התקופה הקשה והנפלאה שזה עתה נולדה לתוכה. העיסוי עוזר לאם להרגיש בטוחה בעצמה, בגידול היצור הקטן, שזה עתה פלש לעולמה והפר את האיזון הידוע והמוכר לה  מעולמה הקודם. 

כדברי השיר:   "להקלה בהפרעות נשימה ועיכול,

                        לקחת בין הארוחות ועם הארוחות

                        כל שעה נשיקה, כל שעתיים חיבוק

                        תרופה זו אין לשמור מילדים ותינוקות

                        לא להפסיק לקחת עד סוף הטיפול

                        כל שעה נשיקה, כל שעתיים חיבוק..." (חוה אלברשטיין)

 

שמי גילה פרץ ואני אמא לתאומים מדהימים בן ובת, בני עשר. עד לפני שנה עבדתי במוסד בנקאי,  אך תמיד הרגשתי כי יעודי במקום אחר, במקום הנשי והאימהי. במקום בו אנו נולדות להיות יולדות, אימהות, אוהבות ומכילות. האימהות לא היתה בשבילי דבר מובן מאליו, והיה עלי לעבור מסע ארוך וקשה פיזית ונפשית על מנת להפוך לאמא. הקושי הרב ואיתו האושר הגדול שהתלוו אצלי לאימהות, גיבש בי עם השנים, את ההחלטה לעשות שינוי, ולעבור לעבוד עם אימהות אחרי לידה ותינוקות. להיות במקום שבו נולד תינוק ואיתו נולדת אמא. להיות ברגע בו נוצר הקסם והמיסתורין נחשף. במקום הזה אני נמצאת היום, ומזמינה את כל האימהות לצאת איתי למסע משותף לגילוי הנשי, האימהי והמכיל. מסע לגילוי המהות באימהות.

 

מלווה התפתחותית בתנועה
עיסוי תינוקות ופגים
הנחיית מעגלי אימהות
תמיכת אימהות אחרי לידה
054-6805034
Gilad5@012.net.il
gil-gula.weebly.com
תגובות
1.
עיסוי תינוקות
שלומית תמיר בן ארי  |  17.08.08
2.
עברתי את הסדנא המנחה מעולה
אורית   |  18.08.08
3.
תודה על השיתוף
יפעת- "המקום של יפעת"  |  18.08.08
4.
גילה היא המנחה המדהימה שיצא לי לפגוש
מרגלית בטיטו  |  19.08.08
5.
גילה- איפה את עושה את הסדנאות שלך?
מיכל  |  20.08.08
6.
הסדנאות נערכות במודיעין והסביבה וכן בהרצליה והרצליה פיתוח
גילה פרץ  |  20.08.08
7.
המלצה על הסדנאות של גילה
אביטל  |  19.11.08
8.
לגילה
נעמי הרר  |  09.01.09
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי