או פיליפ

תיאטרון הסמטה יעלה את ההצגה "זעמו הגדול של פיליפ הוץ"

תיאטרון הסמטה יעלה החל מיום רביעי ה-26.11 את ההצגה "זעמו הגדול של פיליפ הוץ" - קומדיה פרועה ואירונית בבכורה ארצית. המחזה נכתב ע"י אחד מהמחזאים המוערכים והחשובים במאה ה-20 והוא ביקרת חברתית נוקבת ונשכנית על הריקבון ,חוסר האונים  וההסתגלות המהירה לכל מצב גם אם הוא מצב ממית אסון של החברה הבורגנית והמכובדת  במציאות של ימינו. ההצגה ממחישה דרך ההומור כיצד חוסר תקשרת, חוסר חמלה והאדרת הכבוד העצמי כמעט ממיתים חורבן על חיי הזוגיות בפרט וחיי החברה בכלל.

 

פיליפ הוץ, גיבור המחזה, הוא פרופסור מכובד לפילוסופיה, מוטרד ונעלב מיחסה של אשתו שאינה לוקחת אותו ברצינות ואינה מאמינה שהוא יכול לא רק לדבר אלא גם לעשות. כדי להעמיד אותה על טעותה, הוא כולא אותה בארון הבגדים ושוכר שני פועלים כדי להרוס את ביתם והוא מחליט להתגייס ללגיון הזרים. לתוך חגיגת ההרס נקלעים זוג חבריהם, איל העסקים וילפריד ואשתו קלריסה ושני פועלים שנשכרו להרוס את הבית. בתוך הכאוס שנוצר בדירה הנהרסת, מנסה הזוג לסגור חשבונות ישנים זה עם זו וכן עם זוג החברים וכולם מנסים לגלות מי "ימצמץ" ראשון ויפסיק את ההרס.

 

מחזותיו וספריו של מאקס פריש עוסקים במספר תימות מרכזיות. אחת מן התימות המרכזיות היא גיבוש הזהות העצמית והאנושית של היחיד . פריש בודק את תפקידו של הידע והזיכרון בחוויה האנושית: כמה קטן הוא האדם עם ידיעתו הצנועה בהשוואה לטבע כולו, מה נותר ממנו? אימוצן של זהויות בידי אחרים משחק תפקיד ביצירתו. נושא נוסף החוזר ביצירתו של פריש הוא ייחודה של שווייץ שעליו הוא מערער: שווייץ, מולדתו, שבתוך תהפוכות המאה ה-20 התיימרה תמיד להיות דמוקרטיה ניטראלית מול פני העולם "הנאור" כולו. דרך המראה שמציב פריש מול פניה של שווייץ, ניבט עולם יומרני ומגוחך שכלל חלקיו נגועים בגזענות, בורות ודעות קדומות.

 

מחאה זו של פריש הגיעה לשיאה במחזהו המפורסם ביותר "אנדורה" שהינו אלגוריה אכזרית על אנטישמיות סמויה שהולכת ופורצת החוצה בתוך מדינה דמיונית קטנה וצחה כשלג. מחזותיו של פריש הם אירוניים והוא מציג תמונת עולם שהיא על קו התפר בין הריאלי לאבסורדי ומותיר לקהל סימני שאלה וחומר למחשבה. המחזה "זעמו של פיליפ הוץ" נכתב בשנת 1958.

 

במאית המחזה, איה קפלן, היא בוגרת תואר ראשון בחוג לאמנות התיאטרון באוניברסיטת ת"א ולאחרונה זכו בפרסים שלוש הצגות בבימויה: המונודרמה "שעתו האחרונה של קול" מאת יהושוע סובול ובהשתתפות נבו קמחי זכתה בפרס על הישג מישחקי בתיאטרונטו 2007. ההצגה "הסתכלות"  זכתה בפרס אהובת הקהל בפסטיבל פותחים מסך בבית לסין ב-2007, וההצגה "בת זונה" זכתה בפרס הבימוי בפסטיבל סמול במה באוניברסיטת ת"א ב-2004.

 

 

זעמו הגדול של פיליפ הוץ

 

מאת: מאקס פריש

תרגום: שמעון לוי

בימוי: איה קפלן

עיצוב תלבושות ותפאורה: רוני כרמל

עיצוב תאורה: אורי רובינשטיין

משתתפים: דור צויגנבוים - בתפקיד הוץ

                גומא שריג - בתפקיד ווילפריד

               איילת הלפרין - בתפקיד דורלי

               ליאור יצפאן - בתפקיד הפועל

               אופיר וייל - בתפקיד הפועל

               אסתי סבידנסקי - בתפקיד קלריסה

משך ההצגה: כשעה וחצי

 

בחסות אינדקס מדיה - בידור ובמה

© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי