בחצר של מרקוביץ'

אם יש מקום שהוא ללא ספק "ארץ זבת חלב", שבו הגפן, התאנה, הרימון והזית, נותנים צילם ומשרים הרגשה של שלווה מלטפת, זוהי החצר של אהרון ותמי מרקוביץ במושב נחלים ליד פתח תקווה. תמצאו כאן בית קפה נחמד, חנות גבינות מטריפה, עדר כבשים קטן ומספר בוטיקים למוצרי חן ומזון

אסתי לנדא

לחצר של מרקוביץ במושב נחלים ליד פתח תקווה, הכוללת את "ארץ זבת חלב", "מנדרינה", ו"נטע בשביל השוקולד", הגענו ממש לפני חג הפסח, שעה שנשים בכל רחבי הארץ עסקו בניקיונות והכנות, מצאנו את עצמנו נהנות מהשלווה באווירה של המקום.

התיישבנו בניחותא ברחבה הפתוחה לרווחה עם הפנים אל הירוק שמסביב, אל הגפן, התאנה, הרימון והזית. הכבשים שוטטו ביינות לעצים, ומזג האוויר האביבי השרה רגיעה מלטפת.

בתחילת הבילוי שלנו במקום הזמנו את אהרון ותמי אשתו לספר לנו קצת על "ארץ זבת חלב" ושניהם נענו בחיוך. השניים הצטרפו אלינו ונדדו בסיפורם לאורך תחנות הזמן.

בני הזוג מרקוביץ הם גבנים העוסקים בייצור גבינות צאן מזה 20 שנה. בתחילת דרכם טיפחו עדר כבשים קטן שנועד לספק תוצרת לבית ולמקומות מכירה קטנים, את המוצרים הכנו תמי ואהרון בביתם, אלא שעם הזמן גדל העדר עד לכדי 600 כבשים ואתו גם עודפי החלב. בני הזוג החלו לשווק את הגבינות גם לרשתות השיווק, אך עד מהרה נוכחו, לאכזבתם, כי פרי עמלם אינו זוכה לכבוד הראוי. מפח הנפש הוביל למחשבה על פתיחת בית קפה  כשלצדו חנות קטנה ומטריפה במטרה למשוך אורחים שיבואו ליהנות מהגבינות המשובחות אותן הם מייצרים.

 

אהרון הגדיל לעשות ונסע לצרפת שם פגש בגבן חכם שסיפר לו על 300 שנה של רזי מסורת בגיבון גבינות וייעץ לו להיות מקורי ביצירתן. עם המטען הזה חזר אהרון לארץ והחל בייצור מותגי גבינות בהקשר לשבעת המינים שבהן נתברכה ארץ ישראל. בהשראת הפסוק מספר שמות ג' שבו מזכיר אלוהים למשה במעמד הסנה הבוער, כי פעל להעלות את ישראל "מן הארץ ההיא אל ארץ טובה ורחבה, אל ארץ זבת חלב ודבש", החלו בני הזוג מרקוביץ לעטוף את הגבינות בעלי תאנה, גפן ושכמותם.

כך הפך החלום למציאות. במקומו של הדיר הישן הוקם בית קפה המגיש ארוחות בוקר נפלאות, ובצמוד לבית הקפה חנות המספקת גבינות בטעמים שונים. אפשר לטעום ואפילו מומלץ לבחור את הגבינות שיוגשו לארוחת הבוקר מתוך שפע של מוצרים בעלי שמות מעולם הטבע כמו טל, מטר, מעין, יובל, פלג, אפיק ועוד.

במקום אחר בחצר ניצב טבון גדול לאפיית הלחם שמוגש טרי וחם לשולחן ולא צריך הרבה יותר מזאת כדי להתענג על ארוחת בוקר ישראלית שורשית.

אין פלא שהמקום שוקק חיים ואורחים רבים מסבים סביב שולחנות עמוסי כל טוב. למקום מגיעות גם קבוצות מחו"ל ומדי פעם תמצאו שם גם עובדי חברות היי-טק המבקשים ליהנות מהאווירה. עיון קצר בספר המבקרים אומר הכל ולכן כדאי להזמין מקום לפני שתחליטו לצאת לבוקר מפנק בחצר של מרקוביץ (ללא ילדים כמובן, שכן האירוח במקום אפשרי מגיל 12 ומעלה).

מושב נחלים הוא ישוב דתי שהוקם בשנת 1952 ע"י עולים יוצאי מזרח אירופה. בתחילת דרכם בארץ ישבו העולים סמוך לקיבוץ הגושרים בגליל העליון (ומכאן שם המושב שהיה מוקף בנחלים של "ארץ פלגי מים") אבל לדבריהם, הם פונו משם בלחץ הישובים השכנים. (הגרסה הנגדית אומרת, כי מזלם של אנשי נחלים דווקא שפר משום שבמעבר לאזור המרכז הייתה חשיבה שנועדה להקל את חבלי הקליטה של אלה מקרוב באו). תושבי המושב עסקו בעיקר בענפי חקלאות לרבות גידול בעלי חיים וחלקם ממשיך להתפרנס עד היום מתנובת הארץ.

בבית הכנסת שבמושב מצוי ארון קודש מקורי מקוצ'ין שבהודו בגובה של שישה מטר וגם זה שווה ביקור. אל תחמיצו גם ביקור אצל המעצבת "מיכל תיק" שבהמשך הרחוב.

"ארז זבת חלב" במושב נחלים
משק 59 בית 15
פתוח בימים א'-ה' בשעות 8:00 עד 19:00.
בימי ו' בשעות 8:00-13:00.
סגור בשבת.
לפרטים טל': 03-9332797
איך מגיעים?
בכביש 40 מכיוון לוד לפתח תקווה
ומצומת סירקין לכיוון צומת הטייסים
אזור מרכז
תגובות
1.
אין כמותכם
עדי  |  21.11.08
2.
תגובה
יוסי  |  08.05.09
3.
בית קפה? הרבה מעבר לזה. הגבינות הכי טובות בארץ, והיחס? מס' 1
ד.ש  |  24.08.09
4.
למה?
יוסי  |  05.06.11
5.
תגובה
תוהה  |  27.06.11
6.
מדהימים
סופי  |  14.09.12
7.
מי מכיר את יוסי גיל 45 בערך אב ל 2 בנות מישוב נחלים?
זהבית  |  27.09.13
8.
נשארה רק החנות..
שרונה  |  11.07.14
9.
רק גבינות נשאר
אוהדת   |  26.05.15
10.
הגביות הכי טובות בעולם
קובי  |  08.06.16
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי