טוב שבאת

התיאטרון הקאמרי יארח את איתי טיראן ואנסמבל גרופיוס עם שתי הצגות ייחודיות

התיאטרון הקאמרי יארח את איתי טיראן ואנסמבל גרופיוס עם ההצגות הייחודיות 'קופאדם', ו'סיפורו של חייל' ביום שישי ה- 2.1.09.  בשלל דמויות מרהיב, השחקן איתי טיראן אורג את סיפורו של החייל שמכר את נשמתו לשטן עבור טיפים בבורסה ב'סיפורו של חייל' של סטרווינסקי. בנוסף מגלם טיראן את הקוף אשר נהפך אנושי וזוכה להצלחה כבדרן ופסנתרן ביצירה 'קופאדם' של המלחין הישראלי הצעיר מתן פורת על פי סיפורו של פרנץ קפקא. 

 

איתי משחק ומספר התפקידים בדרמות המוסיקאליות והאנסמבל המלווה. אך לליווי זה תפקיד גדול ומרכזי. כמו כן ביצירה 'קופאדם' איתי (כקוף) מנגן 'קונצרט לפסנתר צעצוע' אשר נכתב כביכול עבור הקוף, גיבור ההצגה. היצירה נכתבה ספציפית עבור אולם 3 בקאמרי וכוללת שימוש נרחב באפקטים אקוסטיים ודרמתיים שיוצר המרחב המקוטע של האולם. זוהי חוויה תיאטרלית ומוסיקאלית בביצוע אנסמבל גרופיוס בהקמתו ובניצוחו של דניאל כהן.

 

אנסמבל גרופיוס:


אנסמבל גרופיוס נקרא על שמו של הארכיטקט ומודרניסט הגדול וולטר גרופיוס ושואב השראה מתורתו ויצרתו. האנסמבל הוקם ב 2005 ע"י המנצח הישראלי הצעיר דניאל כהן אשר אסף סביבו קבוצה של נגנים ישראלים צעירים המקיימים קריירות ענפות בארץ ובעולם. 

 

האנסמבל הוקם על ברכי העשייה האמנותית הגבוהה וביצוען של יצירות מופת ידועות וחשובות לצד יצירות חדשות ומרתקות, פרי תולדה של התרבות הישראלית. בין היתר, מצא אנסמבל 'גרופיוס' עניין מיוחד בהיצגים בין-תחומיים המשלבים ריקוד, משחק ותחומי אמנות אחרים, שיחברו למוסיקה האמנותית. כך קמו פרויקטים אשר מבקשים לחזק את הקשרים בין האמנויות וליצור סינתזה בניהם. 

 

שיתוף פעולה פורה ומרתק נוצר בין אנסמבל גרופיוס ובין השחקן רב הכישרונות, איתי טיראן. ההכשרה של טיראן כמוסיקאי והעניין העמוק של אנסמבל גרופיוס בתיאטרון ודרמה הולידו את הזמנתה של היצירה 'קופאדם' פרי עטו של המלחין והפסנתרן הישראלי מתן פורת. היצירה נכתבה בעקבות סיפורו הקצר של קאפקא 'דין וחשבון לאקדמיה' אודות הקוף אשר נהפך אנושי וזוכה להצלחה מעל בימות הבידור, אך זאת במחיר אבדן זהות מצמרר. שפתו המוסיקאלית המיוחדת של פורת ויכולתו לצלול לעומקים דרמתים תוך שימוש בחומרים פשוטים, כמעט קרקסים, מאפשר לסיפור לרקום עור וגידים כדרמה ייחודית משעשעת ומאתגרת גם יחד.

 

סיוון זליקוב - כינור, אייל גנור - באס, טיבי צייגר - קלרינט, נדב כהן - בסון, יובל שפירו- חצוצרה, עומר בקרמן - טרומבון, גיורי פוליטי - כלי הקשה, איתי טיראן - משחק ונגינה, דניאל כהן -מנצח.

 

 

מתן פורת: מלחין הבית של אנסמבל גרופיוס:

 

פורת הוא מחשובי המלחינים הישראלים הצעירים. יצירותיו הוזמנו על ידי אלנה בשקירובה-בארנבוים והפסטיבל למוזיקה קאמרית בירושלים ונוגנו בפסטיבל מונפלייה, שלזוויג הולשטיין ופסטיבל יהודי מנוחין. האופרה הראשונה שלו "חוות החיות" על פי אורוול, בוצעה בהצלחה רבה ע"י סטודיו האופרה של בית הספר למוסיקה ע"ש בוכמן-מטה, כפסנתרן סולן ניגן פורת עם התזמורת הסימפונית של שיקגו ועם רביעיית איזאי, והופיע בפסטיבלים חשובים כרוונייה וורבייה.

 

פורת למד פסנתר אצל עמנואל קרסובסקי ומריה ז'ואו פירש. סיים את לימודי התואר השני בפסנתר בבית הספר ג'וליארד בינו יורק אצל יוסף קליכשטיין. לאחר מכן השתלם שנתיים כתלמידו היחידי של מארי פרחיה בלונדון. קומפוזיציה למד אצל אנדרה היידו ראובן סרוסי וג'ורג' בנג'מין. זוכה במלגות קרן התרבות אמריקה-ישראל בפסנתר ובקומפוזיציה משנת 1995.

 

הציבור מוזמן להפקות החדשות של הקאמרי.

 

 

 

 

תגובות
אין תגובות למאמר
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי