"ברית - נשים, אלוהים ומה שביניהם"

בוקר נשי סביב סרט ודיון עם התסריטאית והבמאית, נורית יעקבס-ינון

 

דיון אחרי הסרט "ברית" 

אסתי לנדא

 

ביום רביעי נפגשנו קבוצת נשים נכבדת שחלקן מאזור הדרום המופגז,מחפשות קצת שקט ורוגע במרכז "דומה" בנס ציונה על כוס קפה ועוגה לצפייה בסרט התיעודי "ברית" של  הבימאית ועורכת הסרטים נורית יעקבס ינון.

 

הסרט התמקד בשמונת הימים שבין לידה לברית, "שבוע בו לכל אישה ,עוצמת הרגשות מביאה את פסגת האושר, נוגעת גם בתהומות של כאב. "

 

הסרט מלווה שלוש נשים דתיות אורתודוכסיות במהלך הריונן, הלידה עד לטקס ברית המילה. הסרט מורכב משמונה פרקים מתרחש בשמונת הימים שבין לידה וברית, תוך התמקדות בנקודת המבט של האמהות ואישה צעירה הנמצאת בעיצומם של טיפולי הפריה, הכמיהה שלה לילד המובא ומאיר את הנושא בדרך אחרת. הסרט מציג מוסכמות חברתיות ורגשות של אמהות צעירות. הקריינות של היוצרת משיקה לטקסטים המקראיים תוך התייחסות לנשים מהמיתולוגיה היהודית: שרה ורחל, העקרות המלווה אותן ועד להולדת הבן הזכר, וגם של חנה העקרה שילדה את שמואל ואשת מנוח וברוריה אשת רבי מאיר. הדמויות האמיתיות בסרט המוצגות לצד הדמויות המיתולוגיות מאפשרות לנו הצופות בסרט לחוות את הדיאלוג אודות אותם האירועים הנשזרים למקשה אחת.

 

הצפייה בסרט עוררה התרגשות  בקרב הצופות. פה ושם נמחתה דמעה, רגשות וזיכרונות עלו. נשאלו שאלות האם נשים דתיות מתנהגות או מרגישות בשונה מנשים חילוניות במצבים דומים? האם זו לא אותה האימא?

 

הדיון שהתנהל בעקבות הצפייה בסרט עסק גם בנושא האמהות, במערכות היחסים בין בני הזוג בבחירת השם לרך הנולד, החיפוש אחר מוהל מתאים אבל גם בבחירה החופשית של היוצרת. בבחירה שלה מה להציג  במהלך 52 הדקות מתוך 50 שעות מצולמות.

 

 

אי אפשר להתעלם מציווי המילה כפי שהוא מופיע בכתובים ופחד העקדה."אלוהים ציווה על ברית מילה. מאז כל אם יהודיה יודעת כבר מהבטן על הברית, ומפחדת מעקדה".

 

*המפגש הבא יתקיים ביום שני ה-9 בפברואר

 לפרטים נוספים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תגובות
אין תגובות למאמר
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי