עוד קצת ניו יורק

בית כנסת יפיפה בצ'יינה טאון, חומוסייה חדשה ומעוצבת להפליא על ידי מעצבת פנים ישראלית והצגה טובה באוף ברודווי. שלושה תחנות מקומות מעניינים מביקורי האחרון בניו יורק

  

נורית מצלר

 

בביקורי האחרון בתפוח הגדול, הוספתי לרשימת ההיכרויות שלי עם התרבות והתיירות המקומית, עוד שלוש תחנות שהעצימו שוב את חוויית השהות שלי במקום. הרשימה כוללת בית כנסת אחד ויפיפה שמצוי, לא תאמינו, דווקא בצ'יינה טאון, חומוסייה חדשה ומעוצבת להפליא על ידי מעצבת פנים ישראלית ואיך אפשר בלי הצגה טובה באוף ברודווי?

 

פאר יהודי בצ'יינה טאון

בית הכנסת אלדריג' הנושא את שם הרחוב בו הוא ממוקם בצ'יינה טאון, הוקם בשנת 1887 על ידי מהגרים יהודים ממזרח אירופה שהגיעו לעיר בגל ההגירה הגדול בראשית שנות ה-80 של המאה ה-19 והתקשו למצוא מקום התכנסות בסביבה זאת של העיר. בתחילה הם שכרו דירות ואולמות שונים לצורך קיום חיי דת במקום מגוריהם החדשים, אך ככל שהקהילה הלכה וגדלה, התקבלה ההחלטה להקים במקום בית כנסת משלהם, ראשון מסוגו בחלק זה של העיר (Lower East Side). הבנייה נעשתה בסיוע עיריית ניו יורק והצדיקה את עצמה במהירות. עד שנת 1924 קלטה ניו יורק כשני מיליון יהודים, רובם ברבעים הסמוכים. רבים מהם מצאו בבית הכנסת מקום למפגש, חיי קהילה ותרבות לצד מילוי צרכי הדת. אחרים הקימו בתי כנסת נוספים באזורים המרוחקים יותר מהדאון טאון.

עיצוב בית הכנסת נעשה על ידי צמד המעצבים פיטר ופרנסיס הרטר שנודעו בעבודות עיצוב כנסיות בסגנון רומי-קתולי.       במרכזן של שתי דלתות הכניסה מעץ שבראש גרם המעלות, נקבע מגן דוד מפואר ששימש השראה למעצבים גם בבניית בתי ציבור אחרים בעיר. המבנה עצמו מרשים בגודל ובפאר גם בהשוואה לבתי כנסת אחרים בניו יורק ובארצות הברית שנבנו באותה תקופה, למן החזית המפוארת של המבנה, דרך החלל הפנימי הגבוה, חלונות הבית, הנברשות וכמובן ארון הקודש המעוצב כולו עץ. במרכזו של בית הכנסת ניצבת הבמה, עשויה אף היא עץ אדמדם וכמוה עמוד הדרשות המעוטר במגן דוד יפיפה.

לפני כ-20 שנה החליטו ראשי הקהילה יחד עם המופקדים על שימור האתרים בעיר ניו יורק, על מבצע איסוף כספים שנועד לשפץ ולשמר את בית הכנסת ולהפוך את המבנה למוזיאון פתוח למבקרים. בית הכנסת ממשיך להיות פעיל ללא הפסקה כשם שפעל מאז היווסדו ועד תחילת עבודות השימור, אבל במקביל מתקיימים בו סיורים לקהל הרחב שבמהלכם ניתן ללמוד על ההגירה הגדולה ממזרח אירופה לארצות הברית, חיי הקהילה היהודית בחלק המזרחי התחתון של ניו יורק והשינויים    שעברו על הרובע במרוצת השנים.

בית הכנסת מצוי ב- Eldridge Street 12 בקטע שבין רח' Canal ורח' Division. הוא פתוח למבקרים בימים ראשון - חמישי  בשעות 10:00 עד 16:00. סיורים מודרכים מתקיימים החל מ-10:00 כל חצי שעה. מחיר הכניסה למבוגר 10$ ולילד 6$. בימי שני בבוקר יכולים יחידים וקבוצות של עד 6 משתתפים לבקר במקום ללא תשלום. פרטים נוספים באתר: http://www.eldridgestreet.org/index.html

 

מנגבים בעיצוב מיוחד

החומוסייה החדשה "חומוס קיצ'ן" שנפתחה לא מכבר בשדרה התשיעית בניו יורק שונה מאוד מהמקובל בחומוסיות אחרות בעיר.

בעלי המסעדה הישראלים, עופר כהן, רני מרום, שרון הוטא, החליטו להקדיש תשומת לב של ממש גם לנושא העיצוב וההגשה. לצורך העניין שכרו את שירותיה של מעצבת הפנים הדס.מ. ישראלית אף היא, שבבעלותה חברת העיצובים hadasdesign, בוגרת FIT לעיצוב פנים בניו יורק.

המסעדה מעוצבת בסגנון ישראלי המשלב אלמנטים מזרחיים, בהם שניים בולטים במיוחד: המרצפות שהובאו במיוחד ממרוקו והמחיצה ממתכת שנבנתה בקרבת רחבת הכניסה כדי להשרות אווירה אינטימית ורומנטית משהו בחלק זה של המסעדה. סגנון העיצוב עונה לרצונם של הבעלים שביקשו למנוע סממנים יוקרתיים תוך יצירת אווירה ביתית חמימה, מזמינה ושווה לכל נפש. משום כך המחיר גם הוא בהתאם, זול יחסית למסעדות אחרות. בשונה מהחומוסיות הרבות האחרות הפזורות בעיר המכוונות לאוכלים ושבים של צהרי היום, "חומוס קיצ'ן" מתייחסת לסועדים המבקשים ליהנות בנחת מהחומוס המצוין דווקא בשעות הערב. אם כי המקום בשעת הצהריים, שבה ביקרנו במקום, היה הומה מאדם ונמסר לנו שבשעות האלה יוצאים גם משלוחים למקומות שונים בסביבה.

רצונם של הבעלים להתמקד בתפריט של בריאות מאפשר למצוא כאן גם פיצות מחיטה מלאה ומנות שלצדן מופיע פירוט של המרכיבים הבריאותיים. לא ניתן למצוא כאן מנות בשריות, אבל מה שיש יכול בהחלט לגרום הנאה רבה ולהשביע.

"חומוס קיצ'ן" מצויה בשדרה התשיעית בין הרחובות 51 ו-52 ויש לה גם אחות תאומה בשדרה השנייה (אפר איסט סייד). מידע נוסף ניתן למצוא באתר:  http://www.hummuskitchen.com/

 חדרים בברודווי

חדרים מוסיקליים

בתיאטרון New World Stages שבאוף ברודווי עולה מספר פעמים בשבוע על הבמה ההצגה "חדרים". המחזה מתרחש בעיר גלזגו של ראשית שנות ה-70 והוא עוסק בסיפורם של מוניקה ואיאן, שני מוזיקאים שאפתנים המבקשים לפרוץ מהפרובינציה אל המועדונים הנחשקים של לונדון. עד מהרה הם ממשיכים משם לניו יורק ומוצאים עצמם בלב לבה של סצנת הפאנק רוק המקומית. זהו סיפור של אהבה למוסיקת הרוק והתפתחותה המתנהל כל כולו בתוך חדרים שונים כאשר רק דלת אחת יחידה משמשת תפאורת רקע.

צמד הכותבים פאול סקוט גודמן ואשתו מרים גורדון מציגים עלילה סקוטית מתובלת בהומור יהודי ומשלבת קטעי מוזיקת רוק לסוגיה. משך המחזה כ-90 דקות ושני השחקנים שעל הבמה מצליחים למקד את תשומת לבו של הקהל במשך כל אותו זמן במופע מרתק ומהנה של שירה ומשחק. מומלץ.

כתובת התיאטרון: 340 W. 50th St., New York בין השדרה השמינית לתשיעית.

http://www.roomsmusical.com/creatives.html

 

 

Restored Interior, Kate Milford
Museum at Eldridge Street
תגובות
1.
בהחלט אין על ניו יורק
צבי  |  07.12.09
2.
כל הכבוד!!
דבש אסתר  |  01.06.10
3.
תודה
נורית  |  02.06.10
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי