מתביישות ולא מתייבשות

כל אישה רביעית בעולם המערבי, מעל גיל 20 לוקה בדליפת שתן

 

רחלי כפרי MScPT                                                                                                                     

  

אחת מכל שלוש נשים בגילאי 50 ומעלה סובלות מדליפת שתן. תופעה זו שכיחה ביותר גם בקרב נשים צעירות לאחר לידה - יותר מ- 40% מתוכן מדווחות על דליפת שתן.

לתופעה ישנם טיפולים יעילים שאינם פולשניים - פיזיותרפי ותרופתי. הבעיה- כמחצית מהנשים חוששות ומתביישות לפנות לקבלת טיפול רפואי מתאים, ומעדיפות "לחיות עם זה".

 

כל אישה רביעית בעולם המערבי, מעל גיל 20  לוקה בדליפת שתן, שבהגדרתה הינה תלונה על איבוד שתן, בטיפות או בכמות גדולה. מצב זה מהווה פגיעה באיכות החיים בהווה, ומאיים על בריאותה הכללית והנפשית של האישה בעתיד.    

ייתכן כי דליפת השתן תגרם כתוצאה ממאמץ כמו עיטוש או שיעול וייתכן כי תהיה זו דליפת שתן בשל דחיפות הצורך בהטלתו. דליפת שתן בדחיפות מופיעה ללא התראה ולכן אין אפשרות להתכונן אליה או להסתיר את קיומה. דבר זה מגביר את הבושה בקרב אלו הסובלות מן התופעה ומונע מהן להודות בקיומה, לשתף את הקרובים אליהן ולפנות לקבלת טיפול.

נשים הסובלות מדליפת שתן דחופה חשופות יותר לתופעות לוואי כגון דלקות שתן תכופות (פי 4.3 מנשים בריאות), סיכון גבוה לנפילות ולשברים בגיל המבוגר, נדודי שינה ועוד.

אורח חייהן של הנשים הסובלות מן התופעה נפגע בצורה משמעותית. הן נאלצות להתאים את עצמן לתופעה ממנה הן סובלות ע"י שימוש תכוף בפדים, תכנון היציאה מהבית עפ"י שירותים זמינים, חוסר רצון לבוא במגע מיני עם בן הזוג, התבודדות חברתית (חשש שהסביבה תבחין בבעיה), תחושת "הזדקנות מוקדמת" ועיסוק מתמיד בהסתרת הבעיה.

כיום, הטיפולים המקובלים לבעיה הינם טיפול התנהגותי בפיזיותרפיה בשילוב של טיפול תרופתי. בשל מיעוט מחקרים בארץ ובעולם, לא ידוע עד כה איזה מהטיפולים עוזר. האם הנשים שמגיעות לטיפול יכלו לוותר את התרופה או אולי על הטיפול הפיזיותרפי ולחסוך לעצמן זמן וטיפול מיותרים?

מחקר חדש שנערך ע"י רחלי כפרי, פיזיותרפיסטית במכבי שטיפלה לאורך השנים במאות מקרים מסוג זה, מבקש לבדוק איזה מבין שני הטיפולים המקובלים, הוא האפקטיבי ביותר.

כפרי מקווה כי המחקר, המייצג ראייה חלוצית וטיפולית לתופעה שכל כך הרבה נשים סובלות ממנה ושותקות, יזכה להיענות ושיתוף פעולה בקרב מבוטחות מכבי, ובכך יתאפשר מתן מענה הולם לנשים הסובלות מדליפת שתן בדחיפות, על מנת לשפר את איכות חייהן .

 

 רחלי כפרי, פיזיותרפיסטית לבריאות האישה ורצפת האגן, מרכזת תחום שיקום רצפת האגן במחוז ירושלים-שפלה, 'מכבי שירותי בריאות' ראשון לציון,

טלפונים: 03-9670061, 054-49474936, kafri_r@mac.org.il

 

רחל כפרי
מכבי שירותי בריאות
03-9670061
תגובות
אין תגובות למאמר
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי