שמורת ג'יוז'איגואו בחבל סצ'ואן

ביקור בשמורת הטבע ג'יוז'איגואו שבחבל סצ'ואן בסין משאיר את המבקרים נפעמים עד כדי חוסר יכולת לתאר במילים את המראות המרהיבים שיצר כאן הטבע. רק שפע התמונות שצילמנו יכול אולי להעיד במשהו על יופיים של נופי השמורה שנפרשו לעינינו כשטיילנו במקום במסגרת סיורנו האחרון בסין

 

 

                                                                  

 

אסתי לנדא

 

שמורת הטבע ג'יוז'איגואו בגבולה של טיבט ההיסטורית היא שמורה אקולוגית המוכרזת כאתר מורשת תרבות עולמית של מטעם אונסק"ו. זאת, בין השאר בזכות תשעה כפרים טיבטיים אוטנטיים המצויים בתחומה. מכאן גם השם ג'יוז'איגואו שפירושו עמק תשעת הכפרים.

 

שפע של צבע בטבע

מעבר בדרכי הכפרים מציג לעיני המבקרים שפע של סמלים צבעוניים בצורת דגלוני תפילה המתנופפים ברוח ונראים למרחוק. צילום: אסתי לנדאתושבי הכפרים לבושים אף הם בבגדים צבעוניים הבולטים בגווניהם העזים על רקע הנוף המקומי, צבעוניות המזכירה במשהו את תלבושתם של תושבי הכפרים הטיבטיים בחבל יונאן.                                                                            צבעי טורקיז מדהימים. צילום: אסתי לנדא

תושבי הכפרים בשמורה מקבלים שכר כדי לשמור על המקום, צביונו ואופיו המקורי.

ברחבי העמק, בינות לכפרים, פרוסים אגמים מרהיבים ובריכות מים בשלל צבעי טורקיז, ירוק וכחול עז. הצבעים הללו נוצרים בהשפעת המינרלים המצויים בקרקעית האגמים וביחד הם יוצרים שילוב מדהים של גוונים בלבם של היערות העצומים הנפרסים לכל עבר.

 

מרכז הרבייה של הפנדה

יערות אלה מהווים מקום מקלט טבעי לדוב הפנדה הענק שמינם הולך ונכחד עד שכמעט לא ניתן לראותם באתרי טבע אחרים בסין.

זאת גם הסיבה להקמתו של מרכז הרבייה לפנדות המצוי לא הרחק מהעיר צ'נגדו בירת מחוז סצ'ואן.

במהלך ביקורנו במקום שהו במרכז הרבייה כ-50 פנדות גדולות וגם אדומות. זכינו לפגוש מעט מהם כשמרביתם עסוקים באכילת קני סוכר ואחרים מסתובבים ללא תכלית בחצר הגדולה. יכולנו גם להתרשם מהוולדות שיצאו לאוויר העולם כפגים והוכנסו לאינקובטורים ממש כמו פגים של בני אדם במחלקת היולדות.                                                           דובון פנדה. צילום: אסתי לנדא

 

נושמים (בקושי) אוויר פסגות

סיור בשמורת ג'יוז'איגואו מפגיש את המבקרים עם שפע של תופעות טבע שכמותן לא ראינו במקומות אחרים בעולם.

המקום מתוחזק ומאורגן להפליא ואף כי עלות הכניסה אינה מהזולות, זהו טיול ששווה כל אגורה. לרשות המטיילים עומדים אוטובוסים המאפשרים להגיע בקלות מאתר לאתר בתוך השמורה עצמה.

כשהגענו לאזור קדמה את פנינו מפולת סלעים קשה שגרמה לשיבושים בדרך. לכל אורכה ראינו מחנות עבודה של פועלים סינים  שעמלים ללא לאות להחזיר את הדרך המשובשת לקדמותה. 

הביקור בשמורה מצריך בין השאר כושר גופני טוב וריאות מפותחות. העלייה לפסגת התצפית הגבוהה נעשית אמנם באמצעות רכבל אך בהמשך יש לטפס עוד ועוד מדרגות ואף לרדת על פני כ- 4000 מדרגות נוספות. החמצן למעלה דליל במקצת אבל ניתן להצטייד במיכלי חמצן ולאורך הדרך אפשר להתחבר למיכל חמצן גדול תמורת יואן אחד.                                                                                                                 

גם כאן פגשנו פועלים מקומיים שעסקו בעבודות שיפוצים ושיפורים. היו בהם שעמסו על גבם קורות עץ גדולות תוך שהם פוסעים לאורך מסלול שנמשך על פני כ- 4 שעות הליכה וכל זאת תמורת 40 יואן בלבד (כ- 20 שקלים) לחודש.

 

מקום ללון בו

הלינה בשמורה אסורה ולכן יש צורך במציאת מלון בסמוך אליה. אחד היוקרתיים שבמלונות האזור הוא מלון המשתייך לרשת אינטרקונטיננטל. המלון בנוי בסגנון טיבטי אך אינו מן הזולים. בסביבה מצויים מספר מלונות יקרים פחות, בהם מלון של רשת הולידיי אין.

 

 

תגובות
1.
מדהים
ליבנת גוטליב  |  14.10.09
2.
טיול ב בשמורה בחבל סצואן
נגה  |  23.10.09
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי