גבעת תום ותומר

פורסם בתאריך 17/04/10

רשמה: אסתי

 

בתחושה של צורך ובהחלטה של רגע נסענו לכיוון נגבה לביקור בגן מיוחד לזכר 73 חיילים שנספו באסון המסוקים לפני 13 שנה, גבעת תום ותומר.

חצינו שטחים חקלאיים של קיבוץ נגבה ומרחוק ניגלה עמוד מתח גבוה צבוע כחול עם ציור של להקת יונים ולצדו דגלי ישראל מתנופפים ברוח. הגן ששטחו כ-30 דונם ממוקם על גבעה הנישאת לגובה של 101 מטר מעל פני הים. את פנינו קידם שלט צבעוני כתוב בכתב יד "חג אביב שמח" והחניה הייתה להפתעתנו מלאה במכוניות משפחתיות. אכן, לא היינו שם לבד. עשרות משפחות סיירו בגן וערכו פיקניקים (ללא מנגל) על אף שלא היה זה אירוע של יום העצמאות. התופעה משכה את תשומת לבנו ואפילו עוררה התפעלות.

 

התחלנו את הסיור בינות לעצים וצמחי הבר הארץ-ישראלים שניטעו בהם שיחי רותם ענקיים שעמדו בפריחתם. ליד כל עץ או שיח מצוין שמו וציטוטים מן התנ"ך. שמות החיילים שנספו נכתבו בירוק על סלעי שיש על פי השתייכותם החיילית. יש כאלה שנוסף לשמם גם תכונה אופיינית או קבוצת כדורגל שאהדו, מוסיקה שאהבו לשמוע, תחביבים נוספים ועוד. בהמשך הדרך הגענו לפינה מוצלת ששם ניתן לשמוע את הסיפור המצמרר על האסון שקרה ואת שיר הרעות.

 

בתחילה היה המקום פינת זיכרון של שני זוגות הורים לילדיהם שנהרגו באסון המסוקים. בשלב מאוחר יותר הוא הפך אתר  גבעת תום ותומר, פינת הזכרוןהנצחה לכל 73 חללי האסון. עם זאת, לאורך כל מסלול הסיור קיימת תחושה שזהו בעצם הגן של תום ותומר. תמונות שלהם, קטעים שכתבה המשפחה, המחברת שמאפשרת לכתוב רחשי לב לחגית ויואב, הוריו של תומר, שהיו אף הם בגן במהלך ביקורנו, מחזקים את ההרגשה הזאת. חגית אף ניגשה אלינו והזמינה אותנו לסייר בפינה המיוחדת של תומר ותום מתחת לעצי אלה ענקיים. מתחת לענפים השתעשעו ילדים בארגז החול, לצדם של שני סלעים שעליהם נכתב סיפור חייהם ומעשיהם של השניים.

 

הסיור לווה בעצב, אבל הבנו שלהורים, מקימי הגן, חשוב שיהפוך לפעיל וימשוך אליו מבקרים רבים ומשפחות שתפקודנה את המקום. הסיור הפך את הגן של תום ותומר, חשוב גם לנו.

 

 

          

 

 

 

 

 

 

תגובות
py0lsh
? Ana is interested in you! More info: https://clck.ru/eYJR7?h=a4e3a67b7e56ec84a2dca869bd8d9297- ?
01:44 28.03
Mr.
hmhrnsfi
03:41 21.10
ZAP
ZAP
04:58 20.04
התרשמות מן האתר
דוד דהאן
11:09 01.10
ארכיון פוסטים
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי