ההיי ליין שהפך להיי לייט, ניו יורק 2009

לא צריך כלל לדמיין. השחזור עושה את שלו ומכניס את הבאים בשערי הפארק לתוך אווירה ייחודית וקסומה

 

הרכבת שהפכה לפארק, ניו יורק 

 

ההיי ליין שהפך להיי לייט, ניו יורק 2009

 

עדי מצלר

 

מנהטן בניו יורק. מלאה במסעדות, בתי קפה, ברים, חנויות, פארקים, גנים, אטרקציות, חיי לילה תוססים, מוזיאונים ואנשים מכל הסוגים, העיר שלעולם לא הולכת לישון ולא מפסיקה להפתיע אותנו ממשיכה לעשות זאת באחד הפרויקטים היצירתיים, המלהיבים והתומכים באיכות הסביבה שהוקמו בשנים האחרונות- ההיי ליין.

ההיי ליין הוא למעשה פארק ציבורי, או ליתר דיוק טיילת שנבנתה על שרידיה של מסילת רכבת המשתרעת מרחוב גנסוורט ועד לרחוב 34 במערב מנהטן.

במקור הרכבת הייתה פעילה בין השנים 1934 ל-1980 לצורך העברת בשר, תוצרים חקלאיים ודברי דואר לאזור אריזת הבשר (Meat packing district).

כיאה לניו-יורק שתמיד הובילה את האופנה והטרנדים העולמיים, גם ההיי ליין משמש דוגמה לטרנד עולמי עכשווי של עולם ירוק ושימור הסביבה: במקום להרוס מסילת רכבת כה ארוכה ומסיבית, מה שיוביל ליצירת פסולת וזיהום בעולם, החליטה העיר ניו-יורק לשמר ולשחזר את המסילה ולהפכה לפארק ציבורי. בכך משמש ההיי ליין מודל לחיקוי, בתקווה שערים נוספות תעשנה שימוש חוזר בחומרי גלם תעשייתיים. ואכן פרויקטים דומים נמצאים בתחילת דרכם  בערים שונות בעולם כמו פאריז, סנט לואיס בפילדלפיה, ג'רסי סיטי, שיקגו ורוטרדם.

ההיי ליין הוא מונומנט להיסטוריה התעשייתית של מערב ניו יורק. הפארק מהווה פתרון חדשני לחלל ציבורי, המתרומם מעל רחובות העיר, ומציע נוף לנהר ההדסון ולקו הרקיע של ניו יורק.

ההיכרות הראשונה שלי עם הפרויקט הייתה בשנת 2005 באחד הביקורים השנתיים שלי בעיר. הפרויקט הוצג במוזיאון ה-MOMA שבעיר וכלל דגם מוקטן של הפארק וכבר אז היה נראה כרעיון מדהים אך לא היה ברור מתי יתחילו העבודות עליו. באוקטובר 2008, בביקור נוסף שלי בניו יורק, לקח אותי אחי שבמהלך עשר השנים האחרונות הפך למקומי בעיר, לסיור באזור ה-meatpacking והראה לי את המסילה המיועדת.

ההיי ליין נע בין שלושה אזורים שנחשבים לדינאמיים ביותר בעיר: ה-Meatpacking district,  מערב צ'לסי ו-Hell's kitchen. בשנות ה-30 של המאה העשרים שלושת השכונות היוו מרכזים תעשייתיים ואילו היום מרבית מהמפעלים והמחסנים הומרו בגלריות אומנות, בתי מגורים, מסעדות וחנויות קמעונאות.

ה-meatpacking district, ובעברית, אזור אריזת הבשר הוא אזור תעשייה ישן ופעיל למחצה במנהטן. בתחילת המאה העשרים היו באזור זה כ-250 בתי מטבחיים ומפעלי אריזת בשר. בשנים האחרונות, עם שקיעת תעשייה זו בניו יורק, נמצאו שימושים אחרים למקום וכיום זהו האזור ה"חם" ביותר בעיר. עם הזמן הוא הופך יותר ויותר טרנדי וצעיר וכבר קשה לעקוב אחר קצב פתיחת הברים, בתי הקפה, המסעדות, גלריות האומנות והבוטיקים שנפתחים בו.

מצפון ל-meatpacking district נמצאת שכונת מערב צ'לסי, שחולקת עם אזור אריזת הבשר היסטוריה תעשייתית. בשכונה זו עובר החלק העיקרי של ההיי ליין וגם היא נחשבת למאד טרנדית אך בעיקר בגלריות אומנות. למעשה, מערב צ'לסי נחשבת למקום בו מרוכזות הכי הרבה גלריות אומנות בעולם!

אז מה יש בהיי ליין? קודם כל חשוב לציין שלא כולו פתוח עדיין לציבור הרחב. החלק שפתוח משתרע מרחוב גנסוורט ופינת רחוב וושינגטון ועד רחוב 20 והשדרה העשירית. החלק שעד רחוב 34 ייפתח לציבור בהמשך שנת  2010.

ישנן חמש גישות לפארק: רחוב גנסוורט ופינת רחוב וושינגטון, רחוב 14 בין השדרה העשירית לאחת עשרה, רחוב 16, רחוב 18 ורחוב 20 (גם בין העשירית לאחת עשרה).

הפארק בנוי כטיילת ארוכה עם צמחייה בצדדים. לצמחייה מראה לא מסודר במכוון, כדי לתת תחושה של צמחיית פרא שגדלה לאורך המסילה הישנה. לאורך הטיילת ישנן מספר נקודות מעניינות: מעל רחוב 17 יש נקודת תצפית לשדרה העשירית. התצפית בנויה כמעין אמפיתיאטרון מעץ כאשר התצפית היא למעשה חלון גדול ושקוף הצופה אל השדרה. באותו מקום, אם מסתכלים לכיוון השני והראות טובה, אפשר גם לראות את פסל החירות.

בחלק גדול מהפארק הצמחייה גדלה על גבי ובתוך המסילה הישנה שנשמרה ושוחזרה היטב.

ברזיות, ספסלי ישיבה וכסאות ממוקמים לכל אורך הפארק. בעליה מרחוב 14 יש כמה כסאות נוח מעץ, עם גלגלים וניתן להזיז אותם לאורך מסילת הרכבת.

סיור לאורך ההיין ליין מוליך את המבקר אל ניו יורק של ראשית המאה העשרים. לא צריך כלל לדמיין. השחזור עושה את שלו ומכניס את הבאים בשערי הפארק לתוך אווירה ייחודית וקסומה.

ממליצה מאוד על טיול לאורך טיילת ההיי ליין בעיר ניו יורק.

 

עיצוב חדשני    ספסלי רחוב מעוצבים

 

פינת ישיבה בפארק ההייליין בניו יורק סביבה ירוקה

 

חדשנות באיכות הסביבה היי ליין ניו יורק

 

 

 

*צילומים: עדי מצלר

 

http://www.thehighline.org/

 

 

http://www.thehighline.org/
תגובות
1.
Brilliant ל"ת
Hadas  |  17.12.09
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי