הקתדרלה של יוחנן הקדוש (סנט' ג'והן האלוהי) בניו יורק (Cathedral of St. John the Divine)

הקתדרלה של יוחנן הקדוש בניו יורק מהגדולות בעולם

 

נורית מצלר

פנינה תיירותית מחוץ למסלול השגרתי בעיר ניו יורק. הקתדרלה ממוקמת בשדרת אמסטרדם (מספר 1047) רחוב 112. בפאתי הארלם ואוניברסיטת קולומביה.

 

האדמה נרכשה בשנת 1891. השטח לקתדרלה נבחר גם משום שהיה מספיק רחוק מהקתדרלה בשדרה ה-5 וגם משום שאזור זה של העיר היה ברובו עדיין פנוי ונשקף ממנו נוף יפה מאוד, כמו כן השפיעה קרבתו לאוניברסיטת קולומביה. מיד לאחר רכישת הקרקע החל תהליך של תחרות עיצוב בין אדריכלים מאירופה ומארצות הברית.

אבן הפינה למבנה הונחה ב-27 בדצמבר 1982. ביום שמסמל את היום של הקדוש. במשך 34 שנים נבנתה הקתדרלה, החזית הדרומית. צילום: נורית מצלרהוחלפו אדריכלים, שונה סגנון הבניה למבנה הגותי הקיים היום. התפילות החלו להיערך במקום כבר בשנת 1899 אולם הקתדרלה נפתחה כולה לקהל רק בשנת 1941 (שבוע לפני ההפצצה בנמל פרל הרבור  וההצטרפות של ארה"ב למלחמת העולם השנייה). למרות שהבניה עדיין לא הושלמה החליטו מנהיגי הכנסייה לחסוך בהוצאות הבניה העצומות ולהפסיקן. רק בשנת 1979 נמשכה הבנייה לעוד 18 שנים.

 

הקתדרלה של יוחנן הקדוש בניו יורק נחשבת לאחת הגדולות בעולם. אורכה מגיע ל- 183 מטר, הגובה הפנימי קרוב ל-40 מטר ויכולה להכיל כ-2000 מתפללים. אורכה כ-2 מגרשי כדורגל. בגובה בעצום שלה יכול היה להיכנס פסל החירות.

הסגנון הגותי של המבנה אופייני לסגנון הבנייה של הקתדרלות בצפון צרפת במאה ה-13. מאחורי המזבח נבנו 7 קפלות כאשר כל אחת מייצגת לאום אחר מהמהגרים לארה"ב שהשתתפו בעבודות הבניה במקום ומעוצבת בהתאם. לאורך הקתדרלה משובצים ברצפה סיפורי הנצרות מכל העולם. גרם מדרגות רחב מוביל אל דלתות הכניסה מברונזה השוקלות 3 טון ומעוטרות במוטיבים מהברית החדשה והישנה. מעל דלתות הכניסה ממוקמת רוזטה מדהימה המורכבת מכ-10,000 חלקים של זכוכית בצבעים שונים. מרהיב לראות את השתקפות האור דרך הרוזטה אל תוך הקתדרלה.

 

ולנקודה היהודית... ממש משני צידי המזבח, במרכז הכנסייה מוצבות שתי מנורות ענקיות. שתי המנורות עם 7 קנים עוצבו על פי דגם המנורה שהייתה בבית המקדש ומופיעה על שער טיטוס ברומא. כל מנורה שוקלת יותר מטון, עשויה מברונזה ומצופה זהב. המנורות ניתנו במתנה לבישוף ע"י המו"ל והבעלים היהודי של הניו יורק טיימס, Adolph Ochs, בשנת 1926 כתודה והוקרה על היחס ליהודים. בהקדשה למנורות אמר הבישוף: "המנורות ישמשו כסמל ליחסים בין הברית     מנורות יהודיות בכנסיה. צילום: נורית מצלרהישנה לחדשה ולמחויבות של הנוצרים ליהודים".

 

שנת 2001 היתה קשה גם לקתדרלת סנט' ג'והן האלוהי. בבוקר ה-18 בדצמבר 2001 פרצה שריפה בצד הצפוני של המבנה. הנזק העיקרי שנגרם היה פיח על כל המבנה כמו כן נהרסו חפצי חן, שטיחי קיר ונגרם נזק לצנורות האורגן הענק. אחרי איסוף תרומות ארוך נוקתה ושופצה הקתדרלה גם מנזקי מהשריפה וגם מהפיח שהצטבר במשך 80 שנה. השיפוץ הסתיים בשנת 2008. בתוך הקתדרלה הושארו מספר פינות לא משופצות כדי להנציח את השריפה.

 

בתוך הכנסייה נמצאת המעבדה לשחזור ושימור טקסטיל הידועה ברחבי ארה"ב. מוזיאונים רבים הינם לקוחות של המעבדה לשחזור ושימור יצירות טקסטיל עתיקות.

הכנסייה מאוד מעורבת בחיי הקהילה המקומית ועוסקת בנושאים חברתיים שאינם שייכים בהכרח לנושאי דת. במקום מבוצעים קונצרטים רבים, פעילויות לילדים וכמובן סיורים מודרכים פעם ביום (בתשלום סמלי). בכל יום שני בצהריים (13:00) מתקיימת הצגה של האורגן הענק מלווה בהסברים וכן מאפשרים למבקרים להתנסות בעצמם בנגינה על האורגן. אם הגעתם בעונה חמה ולא בחורף מומלץ לטייל בגנים סביב הקתדרלה.

 

אחרי הסיור בקתדרלה, ממליצה לסייר בשדרת ברודווי הסמוכה ולהינות ממבחר בתי הקפה והמסעדות. אפשר גם לקנות אוכל ולשבת על אחד הספסלים בפינות הירוקות בשדרת ברודווי.

ממש מול הקתדרלה ניתן למצוא את הקונדיטוריה ההונגרית הטובה, מוסד ותיק המגיש קפה ומאפה. המקום פשוט וחביב וניתן למצוא את כל המאפים ההונגרים שאנחנו יכולים לדמיין. המאפיה נמצאת מעבר לקיר ואפשר לראות את העבודה מהרחוב. אורחי בית הקפה הם בעיקר סטודנטים היושבים במקום עם ספרים ומחברות או מחשבים ניידים. מזכיר אוירה אירופאית מאוד. אני הזמנתי הפעם לחמניית בריוש עם חמאה וריבה, הכל נמס בפה והשאיר טעם של עוד...

 

*צילומים: נורית מצלר

 

       דלתות ברונזה השוקלות 3 טון  האורגן הענק בקתדרלה

       הקונדיטוריה ההונגרית מול הקתדרלה  פינה ירוקה בשדרת ברודווי

      בתי קפה בסביבה  שדרת ברודווי בסמוך לקתדרלה

 

http://www.stjohndivine.org

שדרות אמסטרדם ורחוב 112

ניו יורק
תגובות
1.
איזה יופי
מירי כהן  |  13.01.10
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי