בלי פחי זבל בחווה האקולוגית "חווה ואדם" במודיעין

אסתי לנדא

 

לקראת  חג האילנות הגעתי עם נכדותי, הגרות ב"צנטרום של הצנטרום" - מרכז תל-אביב, אל מקום מיוחד שנקרא "חווה ואדם" חווה אקולוגית במודיעין. אל החווה הגענו אחרי מספר ימים של גשם האדמה רטובה הכל מסביב ירוק והתחושה היא שנמצאים בתוך הטבע. את המקום המיוחד הזה חזה יזם והקים לפני כ-7 שנים מנהל המקום, יצחק גזיאל, קבלן לשעבר, אשר פיתח שיטה לחינוך אקולוגי ומחזור חומרים. לדוגמה, כששאלה נכדתי היכן נמצא פח הזבל? התשובה המידית היתה "אין כאן פחי זבל, הכל ממוחזר, אין גם סבון ואין חשמל. החשמל מופק מאנרגיית השמש, חשמל סולארי יעיל וחסכוני וגם המים נאגרים במאגרי המים. בשירותים אין ניאגרה להורדת המים. משתמשים בגזרי עצים ובצמחי מרפא".

 

הצטרפנו לסדנאות מעשיות שמציע החווה ומותאמות לכל קבוצה. סדנת חימר הכוללת הכנת החומר ועיבודו והכנת הכלים והפסלים. סדנאות אריגה כשהכל מחומרים ממוחזרים. את שברי הצלחת שבה אכלנו את ארוחת הצהריים, שהוגשה לנו ברוחב לב, פגשו הילדים כעיטורים לעבודות בסדנת החמר ובמלאכת הפסיפס. כמו כן ניתן ללמוד את סיפור המצאתו של הנייר, לייצר נייר ולפסל בעיסת נייר כיד הדמיון הטובה.

את הבתים הם בונים בעזרתו של מנדי, רכז הבניה מחימר. הבסיס של הבית או המבנה הוא מצמיגים מלאים בחומרים בלתי מתכלים והקירות מגללים של פרות וכבשים. במקום פינות חמד תחת עץ הדומים או פינת הפסיפס המדהים שיצרו.          חוות אדם וחוה בעיר מודיעין

 

את הלחם אופים בטבונים גדולים במקום. משתמשים בצמחי המרפא הגדלים במשתלה המקומית ונמכרים לצבור הרחב.

 

ממליצה להגיע לסיור במקום ולהתרשם ואפילו ליהנות מארוחה צמחונית מגוונת ועשירה. להכיר שיטות חקלאיות שונות, להתנסות בעבודת האדמה, להבין מהי פסולת אורגנית ומה לא ודרך הטיפול בהן.

 

מפעילי המקום הם חבר'ה צעירים בני שרות לאומי או שנת שרות שחוזרים לכאן גם אחרי שרותם הצבאי.

 

שבנו לעיר אחרי שפגשנו סביון וכלנית, תרנגולי חופש וחמורים. נשמנו עמוק אוויר צלול ונקי והבטחנו לשוב שנית ולהשלים את מה שלא הספקנו.

 

 

לפרטים נוספים: 08-9708330

http://www.havaveadam.org/
תגובות
אין תגובות למאמר
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי