כי פיתח נאות סמדר

טיול קטן בערבה, בקיבוץ נאות סמדר ובפונדק הסמוך

 

דני בירן

   

קיבוץ נאות סמדר התגלה לעינינו באחד מימי החורף הגשומים בדרכנו מאזור הערבה לעבר מצפה רמון. גם צבעם האפור של העננים לא יכול היה להקהות מיופיו של המגדל הצבעוני שנראה מתנשא במרכזו של הקיבוץ עד מעבר לצמרות העצים הירוקות. היופי הזה משך את תשומת לבנו ולא הרפה עד שעצרנו משתאים למולו באחד מכבישי הקיבוץ.

פינה מוצלת למבקרים בקיבוץ 

סבר פנים

לא חלפו אלא שניות מועטות וכבר הייתה לידינו אחת מחברות הקיבוץ שביקשה לברר את כוונתנו. לדבריה, הקיבוץ מזמין את המבקרים בסבר פנים יפות לבקר בשביליו, אלא שהדבר מחייב הדרכה צמודה שאותה ניתן לקבל באמצעות פנייה למוקד התיירות במקום.

אנחנו העדפנו להמשיך עוד כברת דרך קצרה עד לפונדק נאות סמדר שבצומת שיזפון, מרחק של כקילומטר וחצי מהקיבוץ ולהסב לספל קפה מהביל עם בני מנהל הפונדק.

 

אנשי מעשה

קיבוץ נאות סמדר מצוי מרחק 70 ק"מ צפונית מערבית לאילת ו-80 ק"מ מזרחית למצפה רמון. הקיבוץ הוקם בשנת 1989 על יסודותיו של קיבוץ שיזפון שנעזב מחבריו. גרעין המייסדים, צעירים המשתייכים לעמותת  "אנשי מעשה", ביקש להגשים במקום את מטרותיו שהתמקדו בחיזוק הציונות המעשית במסגרת קהילה לומדת  המפתחת יחסי עשייה והתבוננות בין חבריה. כיום חיים בקיבוץ כ-90 חברים בעלי משפחות ורווקים וכ-60 ילדים ובני נוער.

למקום מגיעים גם מתנדבים מהארץ ומחו"ל במטרה ללמוד במדרשה הייחודית, להכיר את אורח החיים בקיבוץ ולנסות להשתלב בו.

 פונדק נאות מדבר, החזית

סדנאות יצירה

הפעילות המיוחדת והדינמית שרואה במרכזה את האדם, מאפשרת לחברי הקהילה להתפתח במישורים רבים ומגוונים. על בסיס זה הוקם בית האמנויות שבנייתו ארחה בשלבים כ-12 שנים והוא כולל בתוכו כיום סדנאות העוסקות בתחומים כגון: עץ, זכוכית, משי, עור, ברזל, אריגה, מרצפות מעוטרות, גרפיקה, קרמיקה צורפות, סריגים, נייר, נחושת וקולנוע. בנוסף, קיימת במקום חנות גלריה המציעה מזכרות, ריהוט קל, אהילים, קופסאות עץ, מנורות ויטראז', כלי קרמיקה, צעיפי משי, עבודות מוזאיקה ועוד כהנה מוצרים מתוצרת הסדנאות.

בית האמנויות המפואר למראה טובל בגינון יפיפה המקיף אותו מעברים ומצביע על ההתייחסות של חברי הקהילה לצד       אהילים מהיצירה המקומיתהאסטטי של חיי היום היום בערבה. בהשוואה ליישובים אחרים בהם עברנו בדרכו למרכז הארץ, נאות סמדר היא פנינת נוף ואדריכלות שאינה נופלת מישובים שנהנים ממזג אוויר קריר יותר ושפע של משקעים. בקיבוץ גם מרכז לעיבוד תוצרת חקלאית אורגנית הכולל מחלבה, עיבוד פרי ויקב המייצר יין אורגני.

 

 

אווירה ביתית

פונדק נאות סמדר המצוי מרחק קצר מהיישוב, מהווה אף הוא חולייה מעניינת בתפיסת העולם השורה על הקיבוץ כולו. משום כך ניתן למצוא בו מדפים המציגים מבחר מגוון מתוצרת הקיבוץ. יינות אורגנים שהובאו לכאן מהיקב המקומי, שמן זית וזיתים מסוגים שונים שיוצרו במטעי הקיבוץ, מבחר גבינות ויוגורטים מדיר העזים, ריבות, נקטרים, תמרים ומוצרי אמנות שהובאו היישר מבית האמנויות.

הצוות המקומי מזמין את עוברי האורח שנכנסים לפונדק להסב בבקתה מטופחת להפליא ובאווירה ביתית. הסדר והעיצוב נשמרים גם בצורת סידור השולחנות ובמראה הבוסתן וגן התבלינים הנשקפים מבעד לחלונות המוארכים.

ניתן להזמין במקום ארוחות קלות ומשקאות אורגניים מתוצרת הקיבוץ, להתרווח לכוס קפה מהביל וליהנות מהשלווה שמזמן המדבר לאלה המבקשים לעצור קמעה מהמרוץ המטורף של החיים.

 

לצפייה במצגת תמונות של נאות סמדר ובית האמנויות.

 

 

*צילומים: דני בירן

 

פונדק נאות סמדר תוצרת מקומית, אורגנית בפונדק

 

 

 

 

 

לתאום ביקור בבית האמנויות: ישראלה, טל' 08-6358111
להזמנת סיור בקיבוץ למשפחות ויחידים: רקפת, 08-6358169
להזמנת סיור בקיבוץ לקבוצות: דלית, 08-6358177
תגובות
1.
בדומה משהו למדרשה במודיעין
אסתי  |  04.03.10
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי