מוזיאון קטן, מורשת גדולה

מוזיאון "מזרע הקטנה" בעמק יזרעאל, מציע מפגש עם הקיבוץ של פעם. מומלץ למי שרוצה לנשום היסטוריה קרובה

דני בירן

  

מוזיאון "מזרע הקטנה" המצוי במבנה הרפת הישנה בקיבוץ מזרע, מציע מפגש עם חיי הקיבוץ של פעם על המלאכות השונות, חיי היום-יום, המגורים והחפצים המיוחדים. מומלץ למי שרוצה לנשום ולמשש את ההיסטוריה הלא כל כך רחוקה

 

ב"אשמתו" של ידידי, עוזי שמש מקיבוץ מזרע, נחשפתי לא מכבר לאחת משכיות התיירות המעניינות בעמק יזרעאל. עוזי אירח אותנו במסגרת אחד ממפגשי טיולים ונוסטלגיה שאנחנו מקיימים כבר יותר מ-20 שנה לציון פעילותינו החינוכית באירופה, והפעם בנוסף למפגש המרגש, הוא לקח אותנו לסיור מרתק במוזיאון "מזרע הקטנה".

נכון, זה אינו מוזיאון השימור הראשון מסוגו בעמק וקיימים כמותו גם במקומות אחרים בארץ, אבל מיקומו של המוזיאון במבנה הרפת הישנה, התכנים המוצגים בו, החצר המשופעת בתצוגה מרשימה נוספת והגלריות שקמו סביבו, עושים את ההבדל.

 

לסייר ולהתרגש

כמו במוזיאונים אחרים, גם במקרה של מזרע הקטנה, הרעיון צמח במוחו של "משוגע לדבר". פיני שיבולי, חבר הקיבוץ,   טרקטורים ישנים ברחבה הפתוחהשמעיד על עצמו כי מאז ימי ילדותו הוא אינו יכול לתת לחפצים ישנים להיעלם. "בכל חפץ טמון סיפור", אומר שיבולי ומגלה טפח מפעילותו האספנית רבת השנים.

"בתחילה סגרתי את כל החפצים שאספתי בשני מחסנים שקבלתי לצורך זה. היציאה החוצה התרחשה לפני כ-30 שנה באחד מחגי הקיבוץ".

הגילוי הזה מצביע גם על משך תקופת פעילותו של שיבולי (76) בתחום האספנות. הוא הגיע לקיבוץ מזרע בשנת 1947 ומאז לא חדל לרגע ממלאכת האספנות. כשביקשו ממני באותו חג קיבוץ להוציא מספר חפצים ממחסנו כדי לשלבם בעיצובי החג, נענה ברצון ופתח בכך חלון הצצה אל פועלו. מכאן והלאה כבר הייתה הדרך סלולה להקמת התצוגה. "מצאתי שטח והשתלטתי עליו", הוא מגלה. ואכן, מאז, במשך 25 שנים גדל המוזיאון והתפתח. עם זאת, הדרך לא הייתה קלה. העבודה נעשתה בשעות הפנאי בסיוע כמה תומכים מקרב החברים ועדיין לא ניתן היה להפוך את המקום לאתר תיירות מושך קהל.

השינוי התרחש בחודשים האחרונים וכיום ניתן לבקר כאן במסגרת קבוצתית ומשפחתית, לסייר ולהתרגש.

אמנות על קיר הבטון 

מנהרת הזמן
מיקומו של המוזיאון במבנה הבטון העצום שנותר על עומדו במשך יותר מ-80 שנה משרה על המבקר אווירה מיוחדת שמעבירה באחת אל אותם ימים רחוקים. בעזרת החפצים הישנים שנאספו מתחומים שונים של חיי הקיבוץ, מבקש שיבולי לחמוק במנהרת הזמן אל תקופה שבה אנשים דיברו אחרת, חשבו אחרת וסדר העדיפויות שלהם היה שונה.

במהלך הביקור המודרך באתר "מזרע הקטנה" עובר המבקר ברצף של סיפורי מקום דרך חפצים ודמויות שעשו את המעשה  בית הילדים המשוחזרהקיבוצי בתחומי חברה, עבודה, חינוך, תרבות ובטחון. באולם הגדול אפשר לראות צילומים גדולים המספרים את סיפורם של המייסדים מאז עלייתם על הקרקע בשנת 1929, ובהמשך הצטרפותם של גרעיני השומר הצעיר מפולין ששהו קודם באופן זמני בגבעת הקיבוצים בנס ציונה. ניתן לראות כאן תיעוד על התפתחותו של הקיבוץ משלב המגורים באוהלים, דרך בניית מבני המשק ושיכוני המגורים.

לצד התמונות פזורים האוספים עצמם. העגלה שנסעה בשדות המשק עם רתמות הסוסים לצדה, מכונת הבטון הישנה, כלי החקלאות ועבודת השדה לצד כדי החלב וציוד החליבה הישן.
מי שירצה לראות איך נראה ה"סליק" בו הוחבא הנשק באותם ימים, יוכל אפילו זאת, לעשות ב"מזרע הקטנה".

ה"ליפט" שהפך לצריף
לבד מסיפורי ההיסטוריה המוצגים בצילומים ובהסברים באולם הגדול, אפשר לראות בחצר שורה של טרקטורים שיצאו זה מכבר ממעגלי העבודה בשדות, חדרים ומבנים המציגים את המתפרה של פעם, המרפאה הישנה ואפילו "ליפט" אחד שנותר הליפט. ארגז מטען שהפך למגורים על עומדו מאז שימש ארגז להובלת תכולת הבית של אנשי גרעין העלייה מגרמניה והפך להיות צריף למגורים.
על הקירות החיצוניים של מבנה הבטון החשוף פרוסה תצוגה של עבודות אמנות ממתכת, וגם היא מציגה בתמונות את סיפורו של הקיבוץ.
הרחבה המצויה בתווך, בינות למבנים ולתצוגה שבחצר, כאילו מזמינה לקיים כאן אירועים בטעם של פעם, ואכן, אנשי "מזרע הקטנה" ערוכים לקיים כאן חתונות, מפגשים חברתיים ואירועים אחרים לקהל של עד 200 משתתפים.

פעם שנייה ולא אחרונה
בסופו של המסלול ממתין למבקרים בית קפה קטן, שהוקם לאחרונה על ידי לילי שמש, רעייתו של עוזי. בית הקפה מהווה  לילי בחנות - גלריה "פעם שניה"למעשה חולייה מחברת בין המוזיאון לגלריה "פעם שנייה", שנוסדה לא מכבר על ידי בני הזוג שמש.
"יש לי אהבה לדברים ישנים", אומרת לילי ומבהירה בכך כי אוספים עתיקים לא חייבים להיכלל רק בקטגוריה מוזואלית.
חלל הגלריה עמוס כולו בריהוט, כלי בית, ביגוד וחפצי אמנות שנאספו במרוצת השנים ועומדים כיום למכירה כפריטי "יד שנייה" לכל חובבי חפצי עבר ואפילו לצעירים שמבקשים לקנות מוצרי יד שנייה מעניינים ויפים במחיר מוזל.
האולם שבו ממוקמת הגלריה שימש במקור כחלל מעבר מהרפת הישנה אל אורוות הסוסים. בשנים מאוחרות יותר הוא הפך לאסם תבואה ולנגריה.
כל אלה מקנים למבנה יתרון שקשה למצוא בגלריות דומות אחרות. הגג הגבוה, הבטון החשוף והאוספים העומדים למכירה, "פעם שניה" קפה - גלריה בקיבוץ מזרעמשרים על המקום אווירה מיוחדת.
אתר נוסף לביקור שמצוי ממש בסמוך, הוא הגלריה "טליק" שמציעה "דברים יפים". כאן ניתן לראות ולקנות תכשיטים, בגדי מעצבים ומתנות שונות.

 

 

צילום: דני בירן

מוזיאון "מזרע הקטנה"
הביקור בתיאום מראש
טל' עד הצהריים 04-6429804, 052-7950229
בשעות הערב: 04-6429019גלריה "פעם שנייה"
פתוח בימי שישי ושבת בשעות 10:00 - 14:00
טל' 052-7950766
תגובות
אין תגובות למאמר
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי