חנות עם משמעות

מתי בפעם האחרונה שמעתם על חנות של מתנות יפיפיות, מזכרות ייחודיות ודברי אמנות בעלי מסרים סביבתיים וחברתיים?

 צפרים מקרמיקה בעכו העתיקה
דני בירן

 

בלב העיר העתיקה בעכו פועלת חנות למתנות ומוצרים ייחודיים שהשירות בה ניתן ע"י צעירים בעלי מוגבלויות כהכנה ליציאה לעבודה בשוק החופשי. קנייה שהיא מעבר לחוויית השופינג הרגילה.

מתי בפעם האחרונה שמעתם על חנות של מתנות יפיפיות, מזכרות ייחודיות ודברי אמנות בעלי מסרים סביבתיים וחברתיים, כאלה שייצורם, שיווקם ומכירתם מושתתים על עקרונות של "סחר הוגן", תקנים של איכות הסביבה, וחפצים מחודשים המייצגים את תפיסת המיחזור?
תודו שמידע על קיומה של חנות כזאת הוא מעין סיפור דמיוני המנותק במשהו מהמציאות הישראלית של ימינו. אבל עם עובדות קשה להתווכח. המקום שנושא את השם "חנות למשמעות", קיים גם קיים וכאשר אתם מגיעים לסיור או ביקור בעיר עכו ובסביבתה, תוכלו להיכנס אליה ולהתרשם עמוקות מהיוזמה הברוכה של עמותה הנושאת את השם "כיוונים".
"החנות למשמעות", מהווה מרכז להעצמה אישית והכשרה מקצועית בתחום המסחר והמכירות עבור צעירים בעלי נכויות     פיזיות וחושיות. מתקבלים אליה בעלי מוגבלויות ללא הבדל דת, גזע ומין. גם מיקומה של החנות בלב העיר העתיקה, יש בה שלום בעכו העתיקהכדי להעיד על תפיסת מקימיה הדוגלת בדו קיום של חיים בקהילה מעורבת, תוך קבלת האחר ומתן כבוד הדדי.
העבודה בחנות והמפגש עם הקונים, מעניקים לצעירים בעלי הצרכים המיוחדים הזדמנות להתנסות אמיתית בעבודה. כך,    שבתום שנת החונכות הם יכולים לצאת לעבודה בשוק החופשי, גם אם בשלב הראשון מוצמד לכל אחד מהם חונך אישי.
עמותת "כוונים" הוקמה בשנת 2004 במטרה לקדם צעירים בעלי צרכים מיוחדים, לתמוך במשפחותיהם ולהכשירם להשתלבות בחברה. הפעילות מאפשרת לאותם צעירים ללמוד ולהתפתח עד כדי תפקוד עצמאי ואקטיבי בסביבת מגוריהם בגליל המערבי.
לדברי קרולין מרסר, מנהלת הפרויקט, בחנות מועסקים צעירים בעלי נכויות מוטוריות וחושיות בגילאי 21 עד 30. הם עוברים הכשרה בתחומי מכירות, שיווק ומסחר ומשלבים בתוך כך גם לימודים, התנסות והכוונה אישית. רובם מגיעים מבתי ספר רגילים, לאחר תקופת שירות לאומי או צבאי. חלקם גם צברו מספר קורסים במסגרת לימודים כלשהם. הם חדורי מוטיבציה ובעלי פוטנציאל להשתלבות בתעסוקה חופשית לאחר סיום תקופת עבודתם בחנות.
על רקע זה מבטיחה קרולין מרסר למבקרי החנות "יחס חם ושירות אישי". המקום נגיש לקהל הרחב וללקוחות עם צרכים מיוחדים ולשם כך נבנו כניסות, חדרי הלבשה ואביזרים מתאימים למשתמשים. נראה, כי התרומה למוכרים ולקונים כאחד ב"חנות למשמעות", היא הרבה מעבר לחווית שופינג רגילה.   

                                          עכו העתיקה, עשייה עם תרומה

"החנות למשמעות"
רח' סאלח א-דין
עכו העתיקה
04-9918211
תגובות
1.
יש עוד מקום כזה בירושלים...
מירי כהן  |  08.01.11
2.
ממליצה בחום
אביגיל רוזן  |  16.01.11
3.
הייתי קניתי ואהבתי
julie  |  28.10.14
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי