האי ז'זו, אחד משבעת פלאי עולם הטבע – JEJU

אסתי לנדא

 

JEJU, אי וולקני  ששייך לדרום קוריאה וממוקם מול חופה הדרום מזרחי. אי בתולי עם חופים מפורצים ונופים מדהימים, ים כחול וטבע ירוק.

נבחר ב-2011 כאחד משבעת פלאי הטבע בעולם וגבר אפילו מעל ים המלח שלנו (מי אנחנו מול 50 מיליון קוראנים... ).

האי נוצר כתוצאה מהתפרצויות הר געשיות (ההר לא פעיל היום). האזור כולו מוכרז כשמורת טבע ביוספרית ואפשר לטפס על ההר –HALLA. הרבה מאוד תיירים מגיעים לטרקינג על ההר, העלייה לוקחת כ-5 שעות כל כיוון. רוב הזמן ההר מכוסה בעננים.

 

ניתן לבקר גם במערת הלבה Manjanggni Cave. מערה ארוכה שיש בה צורות מיוחדות שנוצרו מחדירת הלבה למערה. המערה הוכרזה כאתר מורשת ע"י אונסקו.

 

הקוראנים מכנים את האי "אי ירח הדבש". מרבית התיירים מגיעים מארצות המזרח: קוריאה, סין , יפן וכמעט ולא ניתן לתקשר באנגלית, גם באתרי התיירות ולשכת המודיעין בקושי מדברים אנגלית. למרות זאת ניתן לטייל בקלות באי, אנחנו שכרנו רכב והסתדרנו עם GPS. המקום מאוד בטוח.

ברחבי האי ניתן לראות את "פסלי הסבא", שומרי הסף. הם מוצבים בכל כניסה לבית עסק או אתר.

יש באי הרבה מאוד ענפי ספורט: רכיבה על סוסים, אופניים, מסלולי הליכה, ספורט מים ובהתאם הרבה חנויות לציוד ספורט.

 

השהות באי מאוד יקרה, המזון יקר, במסעדות מגישים בעיקר חזיר ופירות ים לא מוכרים. כנ"ל בתי המלון, בסביבות 250$ ללילה. אך זוהי חוויה חד פעמית שמצדיקה את ההשקעה. מצאנו בית קפה מערבי בסגנון צרפתי באמצע שום מקום, למרגלות מקדש בודהיסטי. המקדש חצוב בתוך סלע הר ומשקיף על חוף הים.

 

באי לא יכולים לגדל אורז בגלל האדמה הבזלתית ולכן מגדלים בעיקר מטעים ופרדסים: קלמנטיות, מנדרינות, ואף מכינים שוקולדהנשים הצוללות של דרום קוריאה. צילום: אסתי לנדא ממולא בפירות הדר וכדומה.

 

הנשים הצוללות

 

בג'וג'ו המבנה המשפחתי הוא מטריארכאלי. הנשים שולטות בשוק ומנהלות אותו, הן המפרנסות ודואגות לכל החיים, הן הכוח.

 

הנשים מתפרנסות מצלילה בים ודייג של פירות ים שונים. היום ניתן לראות רק את הצוללות שברובן מבוגרות, הצעירה מבניהן היא בת 45. הדור של הצעירות כיום לא רוצות להמשיך את המסורת ונראה כי התופעה הולכת ונעלמת.

 

הנשים נכנסות למים עם חליפות גומי שחורות, משקוליות כדי שיוכלו לצלול, עם מסכות ללא בלוני חמצן ושולות פירות ים שונים, קיפודי ים, דיונונים, צלופחים וכדומה ומוכרות את מרכולתן.

 

 

סביב נושא הנשים הצוללות והתנהלות הנשים באי נוצרו אגדות ופולחנים שונים וחוקרים מכל העולם מגיעים למקום לחקור את התופעה.

 

טיול מומלץ לכל מי שמגיע לאזור, חוויה של פעם בחיים!

 

שוק הדגים   השוק באי ג'וג'ו

 

"פסלי הסבא", שומרי הסף. צילום: אסתי לנדא   בית קפה מערבי באי ג'וג'ו. צילום: אסתי לנדא

 

תגובות
1.
הנשים הצוללות
אילנה שלו  |  26.09.12
2.
הנשים הצוללות
אסתי  |  26.09.12
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי