מצוקים, ים ופריחות בגן לאומי חוף השרון

מצדו המערבי של מרכז הקניות ההומה בקיבוץ שפיים מצויה פנינת טבע נסתרת ומדהימה ביופייה. לא רבים מעלים בדעתם כי ממש כאן, במרחק לא רב מהמולת הקניות הגדולה, מצוי מקום יפיפה המאפשר בילוי משפחתי בחיק הטבע, משהו שנותן הרגשה של מסתור על אי בודד

חלקת האלוהים הקטנה הזאת שוכנת במרומי רכס כורכר זקוף, בגובה כ- 40 מטרים מעל פיסת חוף צרה ולאורכו ורוחבו נפרסים שבילים המאפשרים למבקר לגלות צמיחה ייחודית, גווני אדמה מעניינים ותצפיות נוף מרהיבות. הגישה למקום אפשרית מכיוון בית הארחה של הקיבוץ. יורדים מכביש מספר 2 (תל אביב – חיפה) אל הכביש המקיף את הקיבוץ מדרום. נוסעים מערבה עד לצומת שבהמשכה יוצאת דרך עפר לעבר מגרש החנייה של הפארק.

הכניסה לגן לאומי חוף השרון חופשית, ונכנסים אליו בשער קטן המצוי מצדו הדרומי של הגן. חשוב לסגור את השער כדי למנוע פגיעה בבעלי חיים המצויים בפארק.
השבילים בגן הוכשרו ע"י רשות הטבע והגנים, וכבר בכניסה ניתן למצוא עמדה עם דפדפות המספרות על האתר ועל מסלוליו המסומנים בצבעי אדום, שחור, ירוק וכחול. המסלולים בגן נוחים להליכה ומשולטים. אלה מסלולים מעגליים שמחזירים את המטייל לנקודת המוצא. חורשת האיקליפטוסים, שנמצאת בסמוך לשער הכניסה מציעה שולחנות, ספסלים, ברזי מים לשתייה, פינת פיקניק ופחי אשפה.

אורך המסלול המלא כ- 2 ק"מ ומשך ההליכה כשעה וחצי, אף כי ניתן לפנות למסלול קצר יותר. זהו מסלול מסומן באדום והוא מוביל את המטייל דרך תצפיות המשקיפות אל נוף הים. בהמשך ניתן לפגוש צורות של טיפוסי קרקע שונים, צבאים שהובאו במיוחד לגן, ומגוון צמחים, בהם צמחי מדבר, צמחייה ים-תיכוניים ואפילו ריכוזים של אירוס הארגמן.
לאורך המסלול מצויות מספר מרפסות תצפית בנויות עץ. ממרפסת התצפית הדרומית ניתן לראות את רכס הכורכר המתנשא זקוף מעל לחוף הצר. בדרום אפשר להבחין בארובות תחנת הכוח של אשדוד, ובצפון נראית נתניה וארובות תחנת הכוח בחדרה. מהמרפסת הצפונית ניתן לראות שוב את מצוק הכורכר. מכאן גם מסתעף אחד השבילים המסומן בירוק.

גן לאומי חוף השרון רשות הטבע והגניםבין לבין, ניתן לראות צורות מעניינות בסלעי הכורכר ושכבת חמרה אדומה, הבולטת בצורתה המעניינת מתוך דיונות החול. בהמשך, נגיע לתצפית המזרחית השוכנת בנקודה הגבוהה ביותר ברכס הכורכר. מכאן נוכל לראות שוב את נתניה, ובמרחק את קצה רכס הכרמל. במבט מזרחה נראה את יישובי גוש תל מונד, רכס הרי שומרון וביום בהיר גם את פסגת הר עיבל.
השביל המסומן בשחור יוביל אותנו מנקודת התצפית עד למפגש עם השביל "הכחול", שלאורכו הוצבו ספסלים למנוחה בצל עצי איקליפטוס בעלי צורות משונות. סמוך למפגש השבילים נמצא ריכוז של אירוס הארגמן.
פריחתו של אירוס הארגמן אופיינית לאזור ונראית בעיקר בשמורת פולג הסמוכה. אך ניתן לפגוש אותו גם בשמורת האירוסים בין ראשל"צ לנס ציונה. הוא פורח החל מסוף ינואר ועד אמצע פברואר.

בדרכנו לעבר שער היציאה מהגן נראה את "השוקת" – בריכת השקיה מלאכותית, שנועדה להרוות את צימאונם של הצבאים שבגן הלאומי, וכן את ה"חליקס", מדרון חול ששימש בעבר חלק ממחצבה ומהווה כיום אטרקציה לילדים ומבוגרים שנהנים מהגלישה במדרון התלול. זהו סיום עליז לחוויית טיול המצויה ממש מתחת לאפם של אלה הגרים באזור מרכז הארץ.

מכאן ועד שער היציאה, הדרך קצרה, אך בצאתכם, אל תשכחו לסגור שוב את השער.  

איך מגיעים:
יורדים מכביש 4 בירידה למרכז הקניות שפיים
נוסעים על פי השילוט למלון וממשיכים הלאה
לכיוון חוף הים. בצומת T ממשיכים ישר בדרך העפר
עד שרואים שער קטן בגדר המקיפה את השמורה
אזור השרון
תגובות
אין תגובות למאמר
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי