כמו בתוך "חיים של אחרים"

הטיול בברלין היה עבורי מפגש עם זיכרונות עבר שהתערבלו בתוך הווה ארכיטקטוני מרשים. המעברים מהמקום בו עמדה חומת ברלין הידועה לשמצה אל מקומות כמו המוזיאון היהודי והאנדרטה לקורבנות השואה, הביקור ברייכסטג החדש ובשער ברנדנבורג והרושם שהותירו בי שכיות החמדה העכשוויות, כל אלה הספיקו למלא אותי בתחושות שכמותן לא הכרתי בערי תיירות אחרות. על סוף שבוע קצר בעיר ברלין

אסתי לנדא

הנסיעה שלי לברלין התרחשה כמה ימים לאחר שצפיתי בסרט המצוין "חיים של אחרים". ידעתי שבסוף השבוע הקצר בו אשהה בעיר הזאת, ודאי אחפש סימנים, תחושות ומקומות שחוויתי בסרט. ככל שהוספתי לחשוב על המקום אליו אני נוסעת, חזר והדהד באזני קולו של דוד ויצטום על אותו יום בו נפלה החומה שהפרידה לאורך השנים בין מזרח למערב.

המקום בו עמדה חומת ברליןעם ההרגשה הזאת הגעתי לפוסט דאם פלאץ, בניסיון להבין ולברר את התופעה של חומת ההפרדה שעמדה שם יותר מעשרים ותשע שנה עד לתשעה בנובמבר 1989, מביטה בשרידים שנותרו ממנה, ושכמותם  ניתן לראות בעוד כמה מקומות בברלין.

יש הרבה מה לראות בברלין ואנחנו הצלחנו רק לטעום מהמעט. מומלץ להתחיל את הסיור בעיר המרשימה הזאת, בנסיעה מודרכת עם אחת מחברות האוטובוסים שעורכתסיור תחת הכותרת circle tour city האוטובוס עובר בכל האתרים המרכזיים וניתן לרדת ולעלות חזרה בתחנות לאורך ציר הנסיעה. הסיור מלווה בהסבר הניתן בשמונה שפות, והוא עדיף לדעתי, על פני סיור בקו 100 שהוא אומנם זול יותר אבל מתבצע ללא הסבר.

טיול סוף שבוע בעיר ברליןהתחלנו את סיורנו במוזיאון היהודי שעוצב על ידי הארכיטקט דניאל ליפסקינד. המוזיאון מכיל תיעוד נרחב מההיסטוריה של יהודי גרמניה ומוצגות בו גם תערוכות מתחלפות שאחת מהן עסקה בנושא גלי ההגירה של היהודים לפני מלחמת העולם השנייה. זוהי תערוכה מעוצבת להפליא הממחישה היטב את תופעת היהודי הנודד. הייתי שמחה אילו אפשר היה להציג תערוכה זו באחד המוזיאונים בארץ.

תחנתנו הבאה הייתה באנדרטה לזכר קורבנות השואה מדרום לפאריזר פלאץ. זוהי אנדרטה שעיצובה שנוי במחלוקת. היא משתרעת על שטח של עשרים אלף מטר מרובע שבתוכו פזורות ארבעת אלפים קוביות בטון בגבהים שונים. זוהי הליכה במעין יער עד של עמודי בטון כשמסביבנו הבטון הקר המשרה תחושה של ניכור והאפרוריות. בסמוך לאתר מצוי הבונקר שבו מת הצורר היטלר.

טיול סוף שבוע בעיר ברלין גרמניהלא רחוק מכאן ניצב שער ברנדנבורג הידוע. השער נבנה בשנת 1791 ונועד לשמש סמל של שלום.
למבקרים באתר מומלץ להיכנס גם לסיבוב קצר במלון אדלון דלוקס של רשת קמפינסקי שבסמוך. המלון נפתח לראשונה לקהל בשנת 1907, אך נהרס בשריפה במלחמת העולם השנייה. הוא נפתח מחדש רק בשנת 1997 וכיום זהו מבנה מרשים בפאר ובהדר שבו.
סיירנו בלובי המפואר, התיישבנו באחת הכורסאות המרווחות, ולאחר הצצה קצרה בתפריט שגילה לנו את מחירו האמיתי של כוס תה רגיל, מיהרנו משם לכיוון היציאה, כמובן לא לפני שביקרנו בשירותים המפוארים של המקום.

בהמשך הספקנו עוד לערוך ביקור קצר ברייכסטאג החדש, מבנה ארכיטקטוני מרשים כשלעצמו המהווה מקום תצפית מדהים על העיר ברלין. טעמנו טעימה אחרונה מאווירת הכולבו המפורסם ה ku damm - (תרתי משמע) בעיקר כשמדובר בקומה השישית, מרכז הגסטרונומיה של המקום, המציע אוכל משובח, עוגות מדהימות ביופיין, צבעוניותן וטעמן. על קלוריות הס מלהזכיר, החלטנו שעם הבעיה הזאת כבר נתמודד בארץ.

תגובות
אין תגובות למאמר
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי