מורשת הפלמ"ח לאור המדורה

כשיושבים לאור המדורה והגחלים המתנפצים, מקשיבים לסיפורים של ישע עקרון ושרים ביחד משירי ארץ ישראל היפה, אפשר לרגעים לשכוח את כל מה שמתחולל מחוץ לחצרו של קיבוץ משמר העמק ולחזור אל התקופה המופלאה של הפלמ"ח. כאן בפתחה של המערה, אפשר לשמוע על גבורת המסתערבים של פעם, להכיר את מעלליה של המחלקה הגרמנית ולהתחבר אל עלילות עבר עלומות. ביקור במערת הפלמ"ח במשמר העמק

באותו יום, עוד לפני שהסבנו אל המדורה לקול צלילי הגיטרה של איש השירה בציבור, גדי רווה. יצאנו עם ישע עקרון להכיר את אחד המסלולים היפים שבשולי פארק יערות מנשה במרחב מגידו.זהו אזור רווי סיפורים מימי המאבק להקמת המדינה, מקום שבו סיפורי תנ"ך מתערבבים בשכיות טבע, משהו שאין מתאים ממנו להיות מקום אימונים של מחלקות הפלמ"ח וההגנה. כאן הוכשרו המפקדים שהיו לימים חבורת הפיקוד הבכירה של צה"ל, וכאן נערכו ההכנות לביצוע משימותיהן של המחלקה הגרמנית והמחלקה הערבית (המסתערבים) של הפלמ"ח.

ישע עקרון במערת הפלמ"ח קיבוץ משמר העמקאחת המערות ששימשה מקום מסתור ליחידות הללו, נחשפה לפני שנים בקיבוץ משמר העמק וכיום היא משמשת אתר טיולים המנציח את פועלם של אותם גיבורים עלומים.

המערה עצמה מצויה בשטחו המערבי של הקיבוץ והיא מוסתרת בינות שיחים ועצי חורש. המבקרים בה נחשפים להווי אותם ימים באמצעות סרטון המספר על התקופה, תצוגת כלי נשק וציוד ששימשו בסתר את הלוחמים.

אלה המבקשים להעמיק אל מעשיהם של הלוחמים שהתאמנו במקום, יוכלו לשמוע את הסיפורים המרתקים מפיו של חבר הקיבוץ, ישע עקרון, שעומד לרשות הקבוצות המבקרות באתר. אנדרטה ללוחמי משמר העמק על הר הגעש

הסיור מתחיל בתצפית מראשו של "הר הגעש", נקודה גבוהה מדרום לקיבוץ החולשת אל נופי עמק יזרעאל המרהיבים ויערות מנשה הירוקים. כאן תוכלו לשמוע על ההקשר התנ"כי של האזור ולהיחשף לסיפורי הגבורה של לוחמימשמר העמק במאבקם נגד צבאו של קאוקג'י בימי מלחמת השחרור.

בהמשך, יורדים המטיילים אל המערה כדי להאזין לדברים הקולחים בשטף מפיו של ישע על לוחמיהמחלקה הגרמנית שהתאמנו ממש באותו מקום לקראת אפשרות של פלישה גרמנית לארץ ישראל במלחמת העולם השנייה, ועל עלילותיהם של המסתערבים הראשונים, אנשי המחלקה הערבית שהתאמנו שם לקראת צאתם למשימות עלומות במדינות ערב.

שירה בציבור ליד המדורה במערת הפלמ"חבין שפע הפעולות המוצעות ב"מערת הפלמ"ח" יכולים המעוניינים בכך, להיסב סביב המדורה לערב של שירי ארץ ישראל עם ניחוחות הימים ההם ואפילו לקיים קומזיץ של ממש עם מזון ומשקה. חווית הערב ליד המדורה וצלילי הגיטרה המפליאים ללוות את השירה בציבור בשעת בין ערביים, עשויים לרגש כל מטייל ולספק מטען חוויות מתאים ביותר לפתיחת השנה החדשה.

ישע ולאה'לה עקרון, המפעילים את המערה כבר קרוב ל- 20 שנה, מציעים למבקרים גם מגוון מסלולי מורשת, עדות ושירי ארץ ישראל במסלולים רבים ומגוונים ברחבי העמקים, הכרמל והגליל. צריך רק לשאול והסיפורים בנושאים הללו יתחילו לזרום ויעוררו כל מאזין לחזור ולטייל בסביבה גם בעונות האחרות של השנה.

לצפייה בסרט וידיאו על מערת הפלמ"ח

מערת הפלמ"ח בקיבוץ משמר העמק
הביקור בהזמנה מראש
לפרטים 04-9898946
www.palmach.co.il אזור הצפון
תגובות
אין תגובות למאמר
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי