להתראות בסאן פאולו

קרני השמש הברזילאית מאירות את השמיים מבעד לעננים ומקדמות את פנינו בגובה של כעשרים אלף רגל. המטוס מנמיך וכעבור עשרים דקות אנחנו עומדים כבר בתור הארוך של אולם בקורת הדרכונים בשדה התעופה הבינלאומי גווארלהוס (Guarulhos) של סאן פאולו. למרות החום הבלתי מתפשר של שעות הבוקר המוקדמות האולם אינו ממוזג, אולי תזכורת לכך שהגעתי לברזיל המקוטלגת כמדינת עולם שלישי, הגדרה שאין בה ממש אם לשפוט על פי ההתרחשות בהמשך

כתבה וצילמה: חמוטל קציר-ליב


סאן פאולו מבט מלמעלה על העירסאן פאולו בברזיל היא כרך ענק, מודרני, המונה כ- 20 מיליון תושבים וכמות אין סופית של כלי רכב ממונעים. עיר תוססת, חמה, עם אקלים סובטרופי. עיר כיפית שיש בה הכול, תרבות, אוכל טוב, אנשים ידידותיים מאוד ומעט מאוד לחץ... יחסית לנתונים.

אני במונית בדרך לעיר, פקק תנועה. ברוכים הבאים לסאן פאולו. הפקקים כאן מזכירים לי את תל אביב שהיא אגב עיר תאומה) בהבדל אחד, כאן זה חלק מהחיים, אתה זורם לאיטך בתוך טור המכוניות בסוג של שלווה מקומית אופיינית. לא ממש מתעצבנים, לא מקללים, מצפצפים אמנם, אבל אין הרגשה של שדה קרב. עיריית סאן פאולו מנסה להתמודד עם עומס התנועה, על כל נהג להשבית את רכבו למשך יום בשבוע בשעות העומס, וזה לא ממש עוזר.

בביקורי הבאים השתכנתי בדירה יפיפייה הממוקמת בקומה ה- 27 של מגדל מגורים. הנוף הנשקף ממנה הוא המאפיין ביותר את סאן פאולו, ים של מגדלי בטון גבוהים שזורים בכתמי ירק (הפארקים של סאן פאולו). חלק בלתי נפרד מהנוף הם המסוקים המגיחים מדי פעם בין הבניינים ונוחתים על גג בניין סמוך. מסתבר, שיש כאן כאלה שלא תקועים בפקקים...

אגב, למי שנוהג בעיר אין בעיית חנייה, מקובל שבכל מקום ציבורי יש שירות חנייה (Vallet) בתשלוםמסוק על גג בסאן פאולו סביר, נוח מאוד.

הכל התחיל במיסיון
סאן פאולו היא בירת מדינת סאן פאולו בברזיל  והיא המרכז הכלכלי  של המדינה (מייצרת 60 אחוז מהתל"ג המקומי). שני מיסיונרים נוצרים, מנואל דה נוברגה וג'זה דה אנטשינטה ייסדו את העיר בינואר 1554  כאשר הקימו במקום מיסיון, במטרה להפוך את ילידי המקום הברזילאים  (Tupi-Guarani) לנוצרים קתולים. במאות  ה- 17 וה- 18 הגיעו לאזור הבנדיראנטס (Bandeirantes) מחפשי זהב ויהלומים שחצו את היבשת ותרמו להתפתחות האזור.

ב- 1711 נוסדה רשמית העיר סאן פאולו. במאה ה- 19 היא פרחה כלכלית, בעיקר בזכות ייצוא הקפה מן הנמל בעיר השכנה, סנטוס (מרחק כשעה נסיעה) ואחרי 1881 הגיעו אליה גלי מהגרים, בעיקר מאיטליה ויפן, שבאו לעבוד במטעי הקפה. המוני המהגרים האלה הפכו את סאן פאולו לעיר היחידה בברזיל שצאצאיה המקוריים, הפורטוגזים, אינם הרוב. לקראת סוף המאה ה- 20 התעצבה דמותה של העיר כמרכז הפיננסי, המסחרי וספק השירותים הגדול בברזיל.

סליחה, אין כניסה
לאחר שהייה קצרה בעיר  מבחינים שכל הבניינים מוקפים בחומה והכניסה אליהם היא דרך שער ברזל כפול, ורק לאחר שהשומר וידא שהאורח רצוי... 

הסיבה, כבכול עיר גדולה בדרום אמריקה , גם בסאן פאולו, יש מוקדי פשע. בעיר הפכה עם השנים למוקד משיכה למיליוני בני אדם מהפריפריה, ואלה מחפשים את פרנסתם לא תמיד בהצלחה ולא תמיד ביושר.

כשחולפים בנסיעה דרך פרברי העיר לכיוון חוף הים, למשל, הנמצא במרחק לא גדול של כשעה נסיעה, אי אפשר להתעלם ממראה ה"פאבלות", משכנות העוני, המקיפות את העיר. תזכורת לניגודים העצומים המאפיינים את סאן פאולו, עושר בלתי נתפס מחד ועוני ודלות מאידך.

גורדי שחקים בסאן פאולודאון טאון
כשאומרים Center בסאן פאולו, לא מתכוונים ל"מרכז" כמו הווסט אנד בלונדון או רחוב דיזנגוף/כיכר רבין בתל אביב. המרכז הוא למעשה ה -Down Town אזור שלם שבו תססה העיר בראשיתה. האזור כולו נקרא Centro וכללית מראהו מיושן מעט ומוזנח בניגוד לבנייני הזכוכית והמתכת המודרניים שהתרוממו מאוחר יותר. כיום  אפשר למצוא שם את הבורסה לניירות ערך (Bovespa) ובורסת הסחורות BMF ) וכמובן את הכיכר שסביבה החלה להיבנות העיר במאה ה- 16. נוף אורבני יפיפה נשקף ממגדל שבקומתו ה- 42  ממוקמת טרסה איטליה (Terraco Italia), מסעדה ובר במרפסת זכוכית מן התקרה עד לרצפה, לא מומלץ למי שסובל מפחד גבהים...(, Centro Avenida Ipiranga 344, 42nd Floor :
Terraco Italia).

פיקניה על שיפוד
אחת החוויות המרתקות בסאן פאולו הן מסעדות בכלל ומסעדות הבשר בפרט שנקראות שורסקריות Churaskeria)), בשיטת "אכול עד שתשבע". הבשר תמיד טעים (נתח מומלץ,  פיקניה) ובצידו יש בר סלטים ומבחר גדול של גבינות (בהשפעה איטלקית) ומאפים כמו הפאו דה קג'ו האופייני, לחמניית גבינה כדורית מבצק רך. 2 מאלה המומלצות מאוד הן:
Fogo de Chao,  Av. Dos Bandeirantes 538, Tel: (11) 5505-0791

Jardineira Grill, Av dos Bandeirantes, 1001 - Vila Olímpia
Tel (11) 3845-0299 / 3848-0381

מומלצת נוספת המתמחה בבשרים ובמאכלי ים, ממוקמת בחצר תחת עץ תאנה אדיר ממדים, עם אווירה מיוחדת מאוד:
Figueira Rubaiyat, Haddock Lobo 1738, Tel: 3036-3888

המאכל הלאומי הנקרא פיג'ואדה ( (Feijaoda, (תבשיל שעועית שחורה עם בשר ואורז) גם הוא מומלץ  ואותו ניתן למצוא בימי רביעי ושבת במסעדות, טעים ומשביע.
מורשת התרבות האיטלקית אף היא באה לביטוי בתחום המזון. מסעדה איטלקית מצוינת היא:
Pomodori, Rua Renato Paes de Barros, 534 Itaim Bibi, Tel:  3168-3123

סושי וסשימי בסגנון טרופי
בסאן פאולו תמצאו תערובת תרבויות ואולי בזכות זה העיר כל כך מעניינת. למשל, מתגוררים בה  כ-3 מיליון יפנים שלהם זו הקהילה הגדולה ביותר מחוץ ליפן. זו הסיבה שבמסעדות בעיר אפשר לאכול אוכל יפני מצוין עם מגע טרופי, כמו למשל סושי עם פרוסות תותים... ומאכלי ים מצוינים.
מסעדה יפנית בשילוב עם מוסיקה ברזילאית, אפשר למצוא ברובע הבוהמי, וילה מדלנה
 ,(Vila Madalena)המסעדה נקראת  Kabuki Maskוכתובתה Rua Girassol 384
Tel: (11) 212-2921

עוד הוכחה לכך שיש כאן תרבות של מהגרים, היא תכונתם של המקומיים להבחין בין ה"פאוליסטנים" שמוצאם מאזור סאן פאולו, לבין ה"קראיוקס", שמוצאם מאזור ריו דה ז'נרו, וברור מי נחשב יותר...
וכמובן שיש כאן גם קהילה יהודית. זו מבוססת, מסורתית או דתית ברובה, כך שמי שרוצה יכול לבלות בערב שבת לפי מיטב המסורת היהודית. אלה המבקשים להשתלב בחיי הקהילה יוכלו לעשות זאת במסגרת מועדון החברים הקהילתי היבראיקה.

צמחייה טרופית בסאן פאולו ברזילמלון מעולם אחר
מלון יוניק (Unique) ממוקם בלב ליבה של שכונת המגורים היוקרתית ג'רדים פאוליסטה 
(Jardim Paulista) האזור  האטרקטיבי יותר של העיר. זהו מלון בוטיק המופיע ברשימת המלונות המעוצבים ביותר בעולם ((Design hotels of the World. הוא נבנה מאבן שחורה בצורת אוניה ומהווה ניגוד מעניין בנוף הכללי של השכונה הטובלת בירוק ומוקפת מגדלי זכוכית , אבן ומתכת עכשוויים.
את גגות הבתים ואת חגורת המגדלים הניצבים סביבם, ניתן לראות מן המרפסת בקומת הגג במלון, תוך כדי טעימה משלל הפירות האקזוטיים המוגשים בארוחת הבוקר. המראה בלתי נשכח בהחלט והפירות מעולים. בערב אפשר ליהנות שם מבר משקאות מצוין ומארוחה בסגנון פיוז'ן .  Unique Hotelמצוי בכתובתAv.Brig. Luis Antonio, 4700 Jd.Paulista Tel: (5511) 3055-4700        

ויטראז' בשוק העירוני
באזורים היוקרתיים של העיר יש הכול במחירים אירופאים, כלומר יקר. במיוחד יקרים מוצרי הייבוא בכל תחום, כי יש מיסוי גבוה מאוד על ייבוא. בעיר התחתית אפשר למצוא שווקים וחניות שמוכרות תוצרת מקומית בזול. שוק המזון המקורה הוא אטרקציה ללא ספק. המבנה, בסגנון ניאו-קלאסי  הוקם ב- 1928 על פני כ- 22 אלף מטרים רבועים, והוא הפך לשוק העירוני של סאן פאולו, שגאוותו על אוסף חלונות הויטראז' שהושלמו במשך 4 שנים בעלות של 10 מיליון ריאל. כיום השוק הוא מקור משיכה בזכות מגוון המוצרים והשפע ובזכות ריבוי  הטעמים, הצבעים והניחוחות שיש בו. במיוחד מרשימים הפירות המיוחדים שכמותם לא ראיתי קודם, למשל, פרי הקשיו שראה כמו תפרחת אקזוטית ובקצהו האגוז המוכר, או אסאי, פרי שמקורו באמזונס, דומה לפירות יער בצבע שחור ובברזיל עושים ממנו מיץ וגלידה. אפשר לטעום ולקנות.
במעבר חד חוזרים לרובע היוקרתי ג'רדינסJagdins) ) שם אפשר לצעוד לאורכו של רחוב הקניות היפיפה אוסקר פררי Oscar Freire)) שבו חנויות המותגים הבינלאומיים (ארמני, בוס, לואי ויטון, מון בלאן ושכמותם) כמו גם חנויות יפיפיות למותגים ברזילאיים מצוינים   Oskelen ו - Stroke, בהן ניתן למצוא בגדי ספורט וגלישה ובגדי ים מהממים. ברחוב בריגדיר פריה לימה  ,(Brg. Faria Lima) המהווה ציר מרכזי בעיר, מצוי קניון איגוואטמי  ((Iguatemi הפופולרי. שבו נמכרים כל המותגים הבינלאומיים במחירים גבוהים והמקומיים במחירים סבירים. יש גם קניון למאיון העליון - דזלו,(Daslu)  שנמצא באזור וילה אולימפיה (Vila Olimpia) שם מומלץ לעשות  Window Shopping... אלא אם כן אתם בין אלה שנוחתים על גגו במסוק וגם נאספים על ידו בסיום הקנייה....

פארק בסאן פאולו ברזילרוק ברזילאי
התרבות חוגגת גם בגלריות ובמוזיאונים, כמו גם בעשרות ברים שבהם אפשר לבלות ערב לצלילי מוסיקה מקומית או בינלאומית. מומלץ לבקר ב:Tom Jazz, Avenida Angélica, 2331 Higienópolis.
הרובעים וילה מדלנה  ופיניירוס, משופעים במקומות בהם אפשר לשמוע מוסיקה טובה עם רדת הערב ולהירגע.
מקומות בילוי נוספים הם המוזיאונים לאמנות שהפופולרי בהם הוא:
Centro Cultural Banco do Brasil ,112 Rua Alvares Penteado Tel: 011/3113-3600

כדאי לבקר גם בגנים הבוטניים: Jardim Boticano  Av. Miguel Stefano 3031 Tel: 011/ 5073-6300

קרנבל בקיץ
 כל שנה בחודש פברואר (בשיא הקיץ) אפשר לבוא לסאן פאולו לחגוג את הקרנבל. במשך שבוע ימים לפחות כולם חוגגים, רבים יוצאים מהעיר לחופי הים ולמקומות הנופש ומי שנשאר נהנה מעיר לא פקוקה ומתהלוכת קרנבל מושקעת מאוד, שלא נופלת מהקרנבל בריו דה ז'נרו. חשוב לרכוש כרטיסים מראש ולהגיע לסמבודרום (Sambodrum) שנמצא בעיר התחתית. אפשר לחגוג שם כל הלילה וגם ללגום מהבירות המקומיות הטובות (ברהמה או בוהמיה).

לכתבות נוספות מהעולם:

בחזרה אל היופי של סין

ניו יורק שמחוץ למסלול

כמו בתוך "חיים של אחרים"

תגובות
1.
ם
מ  |  25.12.09
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי