מוזיאונים, זה כן לילדים

החופש הגדול בפתח ואיתו הלחץ של ההורים: מה לעשות עם הילדים? איך להעביר את הזמן? ביקור במוזיאון הוא אחד הבילויים המשפחתיים המהנים והמעניינים גם כשמדובר בילדים קטנים

החופשות מבית הספר השרו עלי תמיד אוירה של רוגע. לכן, אף פעם לא הבנתי את הלחץ של ההורים מסביבי והדאגה של  "מה לעשות עם הילדים? איך להעביר את הזמן?"

בילוי עם ילדים בביתמבחינתי, אפשר היה לתת סוף, סוף לילדים "חופש אמיתי". לישון יותר, להתארגן בנחת ללא הלחץ הרגיל של שאר ימי השנה, לעשות הרבה דברים של כיף ביחד, בבית ומחוץ לבית. ניצלנו את הזמן לעבודות יצירה, בישול ואפיה, לסדר פינות נידחות בחדרי הילדים וגם כמובן לבלות מחוץ לבית. השתדלתי לבלות במקומות שאני אוהבת. מקומות הומים, רעש וצפיפות אינם מהמועדפים עלי ולכן הבילויים בקניונים ירדו מרשימת הפעילויות.

ניתן לתכנן עם הילדים את הבילויים בחופש ולנסות לכוון אותם למקומות שנראים לנו מתאימים, וכמובן להשאיר להם זמן למנוחה אמיתית. זאת, כל עוד המשמעות של רגיעה אינה ישיבה אין סופית מול המחשב והטלוויזיה. חשוב גם לתאם ציפיות ולהכין אותם לקראת הצפוי.

חוויה שנשארת לאורך שנים
אחד הבילויים האהובים עלי הוא ביקור במוזיאונים. מגוון המוזיאונים המציעים פעילויות מיוחדות לילדים גדול מאוד. עם זאת, כדאי להכין את הילד מראש לקראת הצפוי לו במהלך הביקור במוזיאון. אפשר לעשות זאת באמצעות צפייה במצגות המצויות באתרי האינטרנט של רוב המוזיאונים. כך ניתן להכיר מבעוד מועד במה עוסק המוזיאון ולבחור את הפעילות המועדפת במהלך הסיור. מניסיוני, גם אם לא עושים הכנה יסודית, בסופו של דבר הילד ייהנה מהביקור. אין ספק שהביקור במוזיאון הינו שונה מכל בילוי אחר. הוא מיוחד ומעשיר את עולמו של הילד בידע ובחוויה שתרומתה נשארת לאורך שנים, ובעתיד, אף זוכה להכרת תודה של הילדים בשנות התבגרותם. כל יציאה לסיור במוזיאון מחייבת גם התארגנות נאותה. חשוב להצטייד תמיד בשתייה, כריך וחטיפים כדי שניתן יהיה לעשות את הפסקות בנחת. זה גם חסכוני וגם בריא.   

מחולון ועד רמת אביב
מוזיאון הילדים בחולוןבחרתי להתמקד במספר מוזיאונים המצויים באזור המרכז והשפלה. הבולט בהם הוא מוזיאון הילדים בחולון. המוזיאון מציע מסלולי סיור ופעילות שונים, בהם מסלול פעילות לקטנטנים בגילאי שנתיים וחצי עד ארבע,  מסלול העוסק במחזוריות בטבע, מסלול הנוגע בתחושות ורגשות, אירועים שונים וסיור מודרך. מידע נוסף ניתן לקבל באתר האינטרנט:www.childrensmuseum.org.il והטלפון להזמנות
הוא: 1599-585858.

במוזיאון תל אביב לאמנות קיים אגף מיוחד לילדים, ומפעם לפעם מתקיימות בו הצגות לילדים בתוך תצוגת האמנות שבמוזיאון. המוזיאון מקיים גם קייטנת קיץ ופעילויות מיוחדות המיועדות לכל בני המשפחה. מידע על הפעילויות ניתן לקבל בכתובת:www.tamuseum.com/hebrew

אזור רמת אביב בתל אביב הוא למעשה מתחם של מספר מוזיאונים המיועדים לבילוי עם ילדים. נתחיל במוזיאון ארץ ישראל שבתחומו שוכן הפלנטריום המהווה נקודת משיכה עיקרית לבילוי המשפחתי במקום. הילדים ייהנו גם מהמפגש עם "שוק בעלי המלאכה" שבמוזיאון ומתקני הייצור הקדומים שבמקום. במוזיאון גם כבאית "ענתיקה" ששימשה בשנות העשרים של המאה שעברה את כבאי ברונקס, ניו יורק והוענקה כמתנה לכבאי תל אביב. פרטים בכתובת: www.eretzmuseum.org.il ובטלפון: 03-6415244.

צמוד למוזיאון ארץ ישראל מצוי מוזיאון הפלמ"ח. לבד מהתצוגות המעניינות שבמקום, הסיור במוזיאון מהווה חוויה משפחתית. מידע מפורט ניתן למצוא באתר: www.palmach.org.il.

מוזיאון בית התפוצות המצוי אף הוא בשכונת רמת אביב, לא רחוק משם ניתן לבקר בבית התפוצות. אחת הפעילויות המעניינות במוזיאון הוא מאגר שמות המשפחה שמאפשר בדיקה משותפת של השורשים המשפחתיים. זאת, בנוסף לתצוגות המעניינות והתערוכות שבמקום. לפרטים:www.bh.org.il.

סיור בגן הבוטני של אוניברסיטת תל אביב המצוי אף הוא בסמוך, מאפשר מפגש עם הצומח של ארץ ישראל. יש בו מאות קקטוסים, חממת צמחים טרופיים, גן לשימור מינים המצויים בסכנת הכחדה, אוסף צמחי מים, צמחים לתועלת האדם וגם גן מיוחד המיועד לעיוורים. פרטים בטלפון:  03 – 6409910.

המוזיאונים של רחובות
ריכוז מעניין של מוזיאונים נמצא בעיר רחובות. הידוע שבהם הוא גן המדע על שם קלור – מכון ויצמן למדע ברחובות. בשטח המכון נמצא משכנו של חיים ויצמן, הנשיא הראשון של מדינת ישראל. מידע נוסף באתר www.weizmann.ac.il/garden ובטלפון .08-9344401

בית האריזה במוזיאון פרדס מינקוב רחובותמוזיאון נוסף במתחם המוזיאונים של רחובות הוא מכון איילון ב"גבעת הקיבוצים". הסיור באתר חושף בפני המבקרים את אחד הסיפורים המרתקים של ימי המאבק לעצמאות ישראל. כאן מתחת לאדמה הוקם מפעל הנשק הראשון של ההגנה ואפשר לראות כיום את השחזור של מפעל זה. פרטים על המוזיאון אפשר לראות באתר האינטרנט של המועצה לשימור אתרים שכתובתו  www.shimur.co.il
ובטלפון: 08-9406552.

באתר של המועצה לשימור אתרים תוכלו גם לקבל מידע על  אתר הפרדסנות ע"ש מינטקוב המספר את סיפור הפרדסים הראשונים בארץ ישראל. ניתן להגיע לאזור ברכבת מתל אביב ומאזור אשדוד ואשקלון.

ראשל"צ, אשדוד וגם בירושלים
שני מוזיאונים מעניינים נוספים באזור המרכז הם המוזיאון לתולדות ראשון לציון המספר את המצוי ברחוב אחד העם 2, פינת כיכר המייסדים ומציג את החיים בימי ראשית המושבה (טל' 03-9598862). וכן, מוזיאון  "בית מרים" בקיבוץ פלמחים (מידע בכתובת:  www.palmachim.org.il
ובטל 03-9538281

תערוכת למה קובע במוזיאון לתרבות הפלשתים באשדודברשימת המוזיאונים המומלצים לביקור משפחתי עם ילדים גם מוזיאון אשדוד על שם קורין ממן, המספר את סיפור התיישבותם של הפלשתים בארץ לצד תערוכות אמנות שונות (לפרטים:  טל' 08-8545130). מוזיאון המדע בירושלים (www.mada.org.il טל' 02-6544888) ואגף הנוער במוזיאון ישראל בירושלים (www.imj.org.il/heb טל' 08811 02-67) והעיקר, שתהיה לנו חופשת קיץ מהנה, שקטה ומעניינת.

אזור המרכז
תגובות
אין תגובות למאמר
© כל הזכויות שמורות לאתר דה ז'ה וו

כל המידע באתר הינו מהתרשמותן האישית של הכותבות ואינו מידע מסחרי